Szukaj

Ambasador Anna Azari opowiedziała o nastrojach panujących wśród jej rodaków. „Obywatele Izraela wciąż dopytują, czy mogą bezpiecznie przyjeżdżać do Polski”

05-04-2018 18:35
Anna Azari Fot. Piotr Lis / Twitter.com / screen Twitter
Podziel się

Ambasador Izraela w Polsce, Anna Azari na antenie radia TOK FM odniosła się do niedawno przyjętej, a obecnie rozpatrywanej przez Trybunał Konstytucyjny nowelizacji ustawy o IPN. W trakcie rozmowy opowiedziała również o niepewności i strachu panujących wśród Izraelczyków, którzy wciąż mają dopytywać w placówkach dyplomatycznych, czy mogą bezpiecznie przyjeżdżać do Polski.

Podczas wywiadu Anna Azari stwierdziła, że nowelizacja ustawy o IPN stała się na tyle głośnym tematem, że w Izrealu słyszało o niej bardzo wiele osób. Jak dodała, wszyscy oczekują na niezwykle ważny w tej sprawie wyrok Trybunału Konstytucyjnego:

Nie wiem, ilu mieszkańców Izraela wie, kto to jest Jarosław Kaczyński, ale o tej nowelizacji ustawy chyba wiedzą wszyscy i myślę, że mieszkańcy Izraela czekają też – jak pan Kaczyński – na rezultat prac Trybunału Konstytucyjnego.

Koniecznie przeczytaj: Szokujące słowa ambasador Izraela w rocznicę Marca ’68: „Wiem, jak w Polsce łatwo obudzić i przywołać wszystkie antysemickie demony”

Czytaj też: „Może trzeba poprosić tę panią, aby opuściła kraj” – Jan Żaryn nie ukrywał swojej irytacji po wystąpieniu ambasador Izraela [wideo]

W trakcie rozmowy ambasador Izraela w Polsce przyznała również, że wśród jej rodaków pojawiły się duże obawy i niepawność. Jak podkreśliła, do izraelskiej placówki dyplomatycznej w Polsce wciąż są kierowane pytania o to, czy można bezpiecznie przyjechać do tego kraju. 

Anna Azari stwierdziła także, że, jej zdaniem, nie musi wcale dojść do zmian w samej ustawie. Jak przyznała, wystarczy, aby Trybunał Konstytucyjny jednoznacznie określił sposób interpretacji budzących kontrowersje przepisów:

To nie musi być zmiana w samej ustawie, to może być, że Trybunał zdecyduje o obowiązkowej interpretacji ustawy; to też może być dobrze; zobaczymy co on zdecyduje.

Pdczas wywiadu ambasador Izraela opowiedziała również o oczekiwaniach Izraela względem dalszych prac nad tą nowelizacją ustawy o IPN:

Kilka kroków już było zrobionych. (…) Na przykład czytaliśmy tu bardzo ciężki, trudny tekst, który Ministerstwo Sprawiedliwości odesłało do Trybunału. Dla nas to krok w dobrym kierunku, ale czekamy na to, co powie sam Trybunał. Mam nadzieję, że to sprawę zamknie.

Warto przeczytać: Steven Spielberg o opowiedział o antysemickim incydencie w Polsce i skrytykował nowelizację ustawy o IPN. Komentarz Rafała Ziemkiewicza

Podziel się