Szukaj

Stanowcza wypowiedź przedstawiciela polskiego MSZ: „Istnienie Ukrainy nie jest niezbędnym warunkiem istnienia wolnej Polski” [WIDEO]

10-12-2017 16:17
Jan Parys o Ukrainie Fot. Blogpressportal / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Kilka dni temu, goszczący w klubie Ronina Jan Parys, szef gabinetu politycznego ministra Witolda Waszczykowskiego, podsumował osiągnięcia polskiej polityki zagranicznej dokonane w przeciągu dwóch ostatnich lat.

Podczas prezentowanego podsumowania prowadzonych działań dyplomatycznych w stosunku do naszych wschodnich sąsiadów, szef gabinetu politycznego ministra Witolda Waszczykowskiego ocenił m.in. obecne relacje polsko-ukraińskie:

Moim zdaniem, silna i niepodległa Ukraina jest ważna dla Polski, natomiast to nie jest tak, że istnienie Ukrainy jest niezbędnym warunkiem istnienia wolnej Polski.

Polska jest piątym krajem w Unii Europejskiej po odejściu Wielkiej Brytanii, Polska jest w NATO i w Unii Europejskiej, jest głównym krajem flanki wschodniej i będzie istnieć niezależnie od tego, co się dzieje na Ukrainie, czy tam sytuacja jest lepsza, czy gorsza. Dla nas jest lepiej, jeśli tam jest demokracja, silne sprawne państwo, ale my nie mamy wpływu na to, jaka będzie polityka ukraińska, bo o tym decydują ludzie w Kijowie.

Koniecznie przeczytaj: Mateusz Morawiecki zdecydowanie o przyszłych relacjach z Ukrainą i ludobójstwu na Wołyniu. Ukraińskie media są wściekłe

Czytaj też: Caritas Polska opublikował film ukazujący skalę zniszczeń w Aleppo „Tysiące rodzin nadal w dramatycznej sytuacji” [WIDEO]

W dalszej części wypowiedzi, Jan Parys odniósł się również do polityki historycznej prowadzonej przez obecne ukraińskie władze, które zezwalają na gloryfikację Stepana Bandery i UPA:

My się nigdy nie zgodzimy na heroizację UPA, w ten sposób Kijów się przyczynia do tego, że w Polsce powstają nastroje antyukraińskie. Każda demonstracja UPA na Ukrainie daje tu w Polsce argumenty środowiskom skrajnym, które są przeciwne dobrym relacjom. My się nie damy szantażować konfliktem z Rosją. Mam wrażenie, że ukraińscy politycy mają zupełnie fałszywą opinię o Polsce. Czerpią wiedzę o Polsce z komentarzy „Gazety Wyborczej”, dopóki tak będzie, będą błądzić.(...). Nie będziemy decydować o tym, jakie tradycje wybierają sobie władze na Ukrainie, ale nie pozwolimy, żeby kult Bandery rozwijać u nas.

Poniżej nagranie wystąpienia Jana Parysa:

Warto przeczytać: Skandaliczne nagranie. Nastolatka wyciera kurze... polską flagą i jeszcze się tym chwali! „Przydała się w końcu do czegoś ukradziona flaga” [WIDEO]

Podziel się