Szukaj

Warszawa: Zjazd islamskich partii opozycyjnych z Tadżykistanu. Jedna z nich uznawana jest za organizację terrorystyczną [foto]

11-09-2018 22:16
Zjazd islamistów w Warszawie Fot. Balli Marzec / Twitter.com / screen Twitter
Podziel się

Jak poinformował portal Tajinfo.org, 9 września br. kilka opozycyjnych tadżyckich ugrupowań islamskich uczestniczyło we wspólnej konferencji w Warszawie. Co warte podkreślenia, organizatorem i inicjatorem tego spotkania była Islamska Partia Odrodzenia Tadżykistanu, która w swoim kraju uznawana jest za organizację terrorystyczną.

Podczas wspólnej konferencji zorganizowanej z okazji rocznicy ogłoszenia niepodległości Tadżykistanu, opozycyjne grupowania islamskie podpisały umowę o współpracy i powołały do życia Sojusz Narodowy Tadżykistanu. W jego skład weszły: Stowarzyszenie Imigrantów Centralnej Azji, Platforma Postępu i Reform, Forum Wolnomyślicieli Tadżykistanu, oraz uznawana w swoim kraju za organizację terrorystyczną Islamska Partia Odrodzenia Tadżykistanu.

Koniecznie przeczytaj: W centrum Warszawy pobili się muzułmańscy goście konferencji, którą otwierał szef polskiego MSZ [wideo]

Czytaj też: Warszawa: To zdjęcie podbiło dzisiaj internet. „W tej sytuacji kierujący są w Tetrisie” [foto]

Organizatorem i inicjatorem spotkania była Islamska Partia Odrodzenia, która została zdelegalizowania przez Sąd Najwyższy Tadżykistanu w 2015 roku. Co więcej tamtejsze władze wpisały ją na listę organizacji terrorystycznych i ekstremistycznych.

Jak podaje Tajinfo.org, lider tej islamskiej partii Muhiddin Kabiri oznajmił na konferencji, że zaprasza do wstąpienia do Sojuszu również inne tadżyckie ugrupowania opozycyjne, w tym m.in. Grupę 24 I Kongres Sił Konstruktywnych. Jednak przywódca tego ugrupowania oświadczył, że nie chce współpracować z religijnymi, islamistycznymi partiami.

Z relacji portalu nczas.com, wynika, iż według nieoficjalnych informacji fundatorem tej konferencji miał być główny sponsor Fundacji Otwarty Dialog, Mukhtar Abljazow.

Tadżykistan jest jednym z najbiedniejszych krajów Azji. Jest także jednym z najbardziej zagrożonych islamistycznym terroryzmem krajów Azji. Od lat rządzi nim prezydent dyktator Emomali Rahmon i jego Islamska Partia Odrodzenia, po tym jak w 1997 roku w wojnie domowej pokonała inne islamistyczne ugrupowania.

 

Warto przeczytać: Warszawa: Rowerzysta wymusił pierwszeństwo i potrącił pieszą. Kobieta zmarła po kilku dniach w szpitalu

Podziel się