Szukaj

Dziennikarze, politycy oraz adwokaci nielegalnie inwigilowani w 2014 r. Wyciekła lista

27-09-2018 23:07
Samochód polskiej policji Fot. Lukas Plewnia / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Radio ZET poinformowało, że jest w posiadaniu listy ponad 30 osób, które w 2014 r. były nielegalnie inwigilowane przez policję. Wśród nich są poseł PiS, jeden z liderów Platformy Obywatelskiej, dwaj warszawscy adwokaci oraz dziennikarze. Sprawa ma związek z aferą podsłuchową w restauracji Sowa i Przyjaciele.

Cześć inwigilowanych osób została w ostatnich dniach przesłuchana. Nadano im status pokrzywdzonych w śledztwie dotyczącym nielegalnego pobrania bilingów. Przestępstwa miał dopuścić się funkcjonariusz policji z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

Koniecznie przeczytaj: Porażająca treść rozmów z udziałem Bieńkowskiej i Arłukowicza. Ujawniono nowe taśmy z „Sowa i Przyjaciele” [wideo]

Czytaj też: Wyciekła kolejna taśma. Nowak zastanawia się, jak wygrać kolejne wybory: „Może Niemców spytać?” [wideo]

Sprawę prowadzi policyjne Biuro Spraw Wewnętrznych pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Jak ustalił Mariusz Gierszewski z Radia ZET, policjant prawdopodobniej chciał zbadać kontakty Piotra Nisztora, dziennikarza, który ujawnił nagrania z restauracji Sowa i Przyjaciele.

Według Radia ZET gorzowski funkcjonariusz mógł działać w ramach większej grupy, która chciała ustalić, kto stał za nielegalnymi podsłuchami.

Gierszewski podaje, że podejrzany o popełnienie przestępstwa policjant miał nielegalnie zdobyć numery telefonów z bilingów Jacka Dobrzyńskiego, pełniącego w 2014 r. funkcję rzecznika CBA. Dobrzyński również otrzymał w prowadzonym śledztwie status osoby pokrzywdzonej.

 

Warto przeczytać: Co zrobi każdemu Sikorski? Ten fragment taśm Onet przemilczał. TVP Info publikuje nagranie [wideo]

Podziel się