Szukaj

Imigrant z Pakistanu chciał wykorzystać ślub z Polką, aby dostać się do UE

18-05-2017 17:34
Obrączki ślubne
Podziel się

Imigranci z Bliskiego Wschodu wynaleźli nową metodę na dostanie się do Europy. Zamiast szalup, używają do tego europejskich kobiet, zawierając z nimi fikcyjne małżeństwa. Coraz częściej próbują wjechać do Polski. W ostatnich tygodniach proceder bardzo się nasilił.

Bezrobotna Polka, utrzymująca się z renty i dorywczych prac zarobkowych, poznała w sieci rzekomego cypryjskiego studenta, obywatela Pakistanu. Po miesiącu wirtualnej znajomości odwiedziła go na Cyprze. Tam, pomimo krótkiej znajomości, niedługo zdecydowali się na ślub. Zaraz po nim Pakistańczyk nalegał na szybki wyjazd do Polski; choć pobyt w naszym kraju miał trwać raptem tydzień, zabrał spory bagaż oraz wszystkie oszczędności, jakby planował zmianę miejsca zamieszkania. Ostatecznie został zatrzymany na granicy i nie zezwolono mu na wjazd do Polski.

Koniecznie przeczytaj: Polskie małżeństwo nie daje znaku życia po zamachu w Manchesterze. Dramatyczny apel córki o pomoc [FOTO]

Czytaj też: Kuriozalne argumenty włoskiego socjalisty za przyjmowaniem imigrantów

Scenariusz jest zwykle podobny: Polka poznaje obcokrajowca w Internecie, po krótkiej znajomości spotykają się na Cyprze, gdzie wkrótce biorą ślub. Świeżo upieczony małżonek nalega na szybki wyjazd do Polski; w ten sposób chce dostać się do strefy Schengen.

W ostatnim czasie funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowują coraz więcej podobnych przypadków. Tylko placówka Kraków-Balice od początku kwietnia już czterokrotnie zapobiegła wjazdowi i zalegalizowaniu pobytu na terenie strefy Schengen obywateli państw trzecich, legitymizujących się cypryjskimi certyfikatami małżeństwa. Ze spostrzeżeń funkcjonariuszy wynika, że celem zawierania tego typu małżeństw jest chęć wjazdu do strefy Schengen obywateli państw trzecich.

Tymczasem, w myśl przepisów unijnych, tacy „małżonkowie” nie nabywają praw do swobodnego przemieszczania się, a do przekroczenia granicy niezbędna jest ważna wiza lub inne pozwolenie na pobyt.

Warto przeczytać: Co można zrobić ze zniszczoną polską flagą? Na pewno nie wyrzucić na śmietnik

Podziel się