Szukaj

Europosłanka PO Danuta Hübner opowiedziała o obecnych pracach nad podziałem środków unijnych: „Polska może zostać ukarana”

08-05-2018 10:27
Danuta Hubner Fot. Danuta Hubner / Facebook.com
Podziel się

Podczas porannej rozmowy dla telewizji Onet.pl europosłanka PO Danuta Hübner opowiedziała o nowych ustaleniach unijnych polityków w kwestii podziału środków unijnych. W trakcie wywiadu tradycyjnie nie zabrakło zarzutów pod adresem obecnego rządu.

W trakcie wywiadu europosłanka PO wyjaśniła, że obecnie w Unii Europejskiej zmieniają się prioretytety, dlatego też więcej środków zostanie przekazanych na rozwiązywanie problemów migracyjnych, zaś mniej na wpsierania rozwoju rolnictwa. Jej zdaniem, to wina polskich władz, które nie chcą przyjmować imigrantów: 

Polityka spójności czy rolnictwa coraz mniej znaczy, weszły nowe priorytety, weszło to, co dla Polski jest ważne - bezpieczeństwo. Ale to dzięki Polsce, trzeba przeznaczyć większe środki na problemy migracyjne.

Koniecznie przeczytaj: Kobieta na nagraniu wyrzeka się Polski i polskości. Zapowiada, że po powrocie do Stanów Zjednoczonych spali polską flagę [wideo]

Czytaj też: Znany dziennikarz na łamach „Der Spiegel” domaga się sankcji dla Polaków i Węgrów. „Dobrze wiedzieli, na kogo głosują w wyborach”

Podczas rozmowy Danuta Hübner przyznała, że przygotowywane są rozwiązania, dzięki którym kraje nie przestrzegające zasad praworządności będą mogły być pozbawiane środków unijnych.

Jeżeli się okaże, że wymiar sprawiedliwości w kraju działa w sposób niesprawny, to Komisja Europejska będzie pierwszą instytucją, która podejmie dialog. Jeśli Polska nie będzie skłonna do dyskusji, to pojawi się drugi etap, czyli zawieszenie środków, a potem trzeci - korekta netto, czyli zabranie środków.

Niedługo potem dodała, że politycy jej partii są przeciwni takim przepisom, bo wówczas nie cierpi rząd, ale obywatele:

My zawsze walczyliśmy przeciwko takim warunkowościom, takim karom, które skupiają się na ostatecznym beneficjencie, który ostatecznie nie będzie winien. Będzie to kara nie na poziomie lokalnym, tylko dla rządu. Ale skąd są pieniądze rządu? Z podatków. W każdej sytuacji dostaje po rękach obywatel. Rząd musi zdać sobie sprawę z tego, że dzieją się rzeczy, za które ostatecznie płacą Polacy.

Podczas wywiadu europosłanka PO opowiedziała także o zakulisowych rozmowach prowadzonych z innymi europarlamentarzystami. Jak wyznała w dość dramatycznym tonie, wciąż są bardzo zaniepokojeni trudną sytuacją w naszym kraju: 

Pytają, co tam się dzieje? Co się dzieje, Danuta? Co się stało? Z jednej strony mamy bronienie wartości jak religii, a z drugiej mamy coś na kształt monarchii absolutnej, która mówi, że ich to nie interesuje. Do tego jest ktoś, kto manipuluje ludźmi. Gdyby ktoś wytłumaczył Polakom, jak ważne są dla nich demokracja, prawa człowieka, równość kobiet i mężczyzn, to może inaczej by na to patrzyli.

Warto przeczytać: Polska oraz pozostałe kraje Unii Europejskiej będą musiały uznać prawa małżeństw tej samej płci. Unijna decyzja już zapadła

Podziel się