Szukaj

Hanna Gronkiewicz-Waltz próbowała zablokować Marsz Niepodległości. Nie wyszło

08-11-2017 17:56
Hanna Gronkiewicz-Waltz Fot. Lukas Plewnia / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Już w najbliższą sobotę odbędzie się kolejny Marsz Niepodległości. Jak co roku, ulicami stolicy przejdą tysiące uczestników. Prezydent Warszawy podjęła próbę zablokowania tego wydarzenia, jednak wojewoda mazowiecki zniweczył jej wysiłek.

Prezydent Warszaawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała na Twitterze, iż zadecydowała o zakazie przemarszu przez Most Świętokrzyski. Jej plany pokrzyżował jednak wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, który zezwolił na przejście Marszu Niepodległości przez Most Poniatowskiego. Dzięki tej decyzji próba blokady tego wydarzenia przez władze miasta nie powiodła się.

Koniecznie przeczytaj: Oficjalne zaproszenie na Marsz Niepodległości 2017. Zobacz pierwszy spot promujący wydarzenie [WIDEO]

Czytaj też: Marsz Niepodległości 2017. Tłumy ludzi i morze biało-czerwonych flag [Relacja FOTO +WIDEO]

Zgodnie z obowiązującą ustawą, organizatorzy zgłosili dwa odrębne wydarzenia, jedno do wojewody mazowieckiego, drugie od Urzędu Miasta. Pierwsze z nich ma charakter cykliczny, ponieważ zgłaszono przemarsze każdego 11 listopada w latach 2017-2020 na trasie prowadzącej przez Most Poniatowskiego, w ratuszu zaś złożono wniosek o wyrażenie zgody na jednorazowe przejście po trasie prowadzącej przez Most Świętokrzyski. Władze stolicy nie wyraziły zgody na organizację tego przedsięwzięcia argumentując, iż informacja o pozwoleniu na cykliczne marsze wydane przez Zdzisława Sipierę wpłynęła do Urzędu Miasta 6 listopada i dlatego „aktualnie nie można przeprowadzić postępowania administracyjnego w sprawie zmiany miejsca i czasu zgromadzenia zwołanego wcześniej w tym samym miejscu”.

Organizatorzy wydarzenia potraktowali decyzję ratusza jako próbę zablokowania przemarszu ulicami Warszawy. W odpowiedzi pisemnej wysłanej do władz stolicy przypomnieli, że „gmina ma obowiązek wydania decyzji o zakazie przeprowadzenia zgromadzeń zwołanych w miejscu i czasie, w których odbywają się zgromadzenia cykliczne”.

Sytuację z rozbawieniem skomentował Krzysztof Bosak z Ruchu Narodowego.

Tegoroczny Marsz Niepodległości wyruszy pod hasłem „My chcemy Boga”. Tradycyjnie rozpocznie się o 15:00 pod Rondem Dmowskiego, a zakończy pod Stadionem Narodowym. 

Warto przeczytać: Totalny odlot „Krytyki Politycznej”. Marsz Niepodległości jako… mroczny horror. Reakcje internautów absolutnie bezcenne [WIDEO]

Podziel się