Szukaj

Feministki położyły się na ulicy na znak protestu. Internauci już żartują

09-10-2016 21:25
Bunt ciał pod Sejmem, 2016 Fot. Twitter / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Zwolennicy aborcji stwierdzili, że ubieranie się na czarno już nie wystarczy, więc postanowili wypróbować nową formę manifestacji. Tym razem feministki i osoby popierające „wolność macic”, postanowiły położyć się na chodniku przed Sejmem. Odzew na tą formę „happeningu”, który przeprowadzono pod hasłem #BuntCiał, był bardzo niewielki, wzięło w nim udział… 22 osoby. Internauci za to chętnie podchwycili temat i teraz prześcigają się w umieszczaniu kolejnych memów m.in. na Twitterze.

Porozumienie Kobiet 8 Marca, które zorganizowało #BuntuCiał tak reklamowało swój pomysł:

Chodźmy się położyć pod Sejmem. Bez przemówień, bez skandowania haseł, przecież decydenci i decydentki i tak nas nie słuchają. Zróbmy wspólnie happening, którym pokażemy, że bierne ciała, do których jesteśmy sprowadzane_i, mogą być mocne. Rozłóżmy się zbiorowo pod sejmem. Zorganizujmy bunt ciał – napisano w informacji zachęcającej do wzięcia udziału w „happeningu”.

Koniecznie przeczytaj: Według amerykańskiej feministki legalizacja aborcji ochroni nas przed globalnym ociepleniem

Czytaj też: Sejm poparł obywatelski projekt „Stop Aborcji”! Zobacz, kto był za aborcją, a kto przeciw (pełna lista NAZWISK)

Protest, w którym wzięło ledwie 22 osoby, trwał… godzinę. Uczestnicy jednak dobrze się przygotowali: „zabrali ze sobą śpiwory, karimaty oraz ciepłe ubrania”. Dopingowała im Anna Grodzka (dawniej Krzysztof Bęgowski), która jednak nie zdecydowała się położyć na chodniku.

Od ponad 23 lat kobiety, osoby z doświadczeniem bycia kobietą i osoby z macicami* są sprowadzane do roli ciała, które nie może samodzielnie podejmować decyzji o swojej rozrodczości – twierdzili uczestnicy protestu.

Dlaczego osoby z macicami? Organizatorzy tłumaczą, że: celowo używają sformułowania „osoba z macicą”, żeby nie wykluczać osób transpłciowych oraz niebinarnych, które mogą mieć macice, ale niekoniecznie identyfikują się jako kobiety.

Internauci szybko zareagowali i postanowili pokazać, jak oni widzą „bunt ciał”:

Kolejny, tym razem z byłem prezydentem:

Żeby kobiety nie poczuły się dyskryminowane:

Na koniec zdjęcia wszystkich uczestników „wielkiego” „buntu ciał”:

Warto przeczytać: Wulgarna obraza uczuć religijnych na „czarnym proteście”

Podziel się