Szukaj

Dziennikarka „Wyborczej” doradza rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej, jak uniknąć ekshumacji. Nagrała wideo… na cmentarzu

02-11-2016 18:49
Ewa Siedlecka doradza jak uniknąć ekshumacji Fot. wyborcza.pl / zrzut z ekranu / screen
Podziel się

Ewa Siedlecka w nagranym dla „Wyborczej” kilkuminutowym filmie radzi, jakie kroki prawne powinny podjąć rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, które nie chcą zgodzić się na ekshumację swoich bliskich. Nagranie zrealizowano na... cmentarzu.

Siedząc przed grobami zmarłych, dziennikarka „Wyborczej” opowiada, co zrobić, aby uniknąć ekshumacji osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej. Siedlecka doradza jakie kroki prawne, jej zdaniem, najlepiej podjąć.

Doradzałbym rodzinom, żeby uruchomiły postępowanie karne, to znaczy złożyły do prokuratury wniosek o ściganie prokuratury za ekshumację. Ten wniosek motywowałabym w ten sposób – oto zostaje naruszone kilka fundamentalnych konstytucyjnych praw. Po pierwsze, zakaz okrutnego traktowania; po drugie, zasada poszanowania godności ludzkiej – cały czas mówimy o osobach żyjących, które sprzeciwiają się ekshumacji – po trzecie, zasada, że od naruszenia praw i wolności mamy prawo odwołać się do sądu. Argumentowałabym w ten sposób, że te ekshumacje są niekonieczne – mówi Siedlecka.

Koniecznie przeczytaj: „Gazeta Wyborcza” przeprasza Macierewicza. I to na pierwszej stronie!

Czytaj też: Rozpoczęła się repolonizacja mediów w Polsce? „Wyborcza” panikuje

Dziennikarka uważa, że zmuszanie kogoś do ekshumacji jest przemocą ze strony państwa. Powołuje się też na szacunek do zmarłych okazywany w różnych religiach.

Siedlecka, która dla „Gazety Wyborczej” pracuje od 1989 roku, zajmuje się m.in. tematyką związaną z „prawami człowieka, społeczeństwem obywatelskim, mniejszościami seksualnymi i religijnymi, osobami niepełnosprawnymi i prawami zwierząt”.

Warto przeczytać: Premiera „Smoleńska” w Berlinie odwołana „ze względów bezpieczeństwa”

Podziel się