Szukaj

Posłowie Wolnych i Solidarnych ogłosili powstanie stowarzyszenia „Dla Polski”. „Chcemy aktywizować młodzież i postawić Tuska przed Trybunałem Stanu”

10-05-2018 17:22
Posłowie Wolnych i Solidarnych zakładają Stowarzyszenie dla Polski Fot. Adam Andruszkiewicz / Twitter.com / screen Twitter
Podziel się

W czwartek dwaj posłowie koła Wolni i Solidarni: Adam Andruszkiewicz oraz Jarosław Porwich ogłosili powstanie stowarzyszenia „Dla Polski”, nowej siły społeczno-politycznej, która ma na celu aktywizację polskiej młodzieży oraz postawienie byłego premiera Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu.

Podczas konferencji prasowej Adam Andruszkiewicz poinformował, że nadrzędnym celem tego ugrupowania będzie aktywizacja polskiej młodzieży: 

Siła ta będzie miała za zadanie przede wszystkim aktywizację młodego pokolenia w naszej ojczyźnie.

Jak dodał, w jego ocenie, młodzi ludzie są niedoceniani w naszym kraju, dlatego też władze stowarzyszenia rozważą przygotowanie propozycji wprowadzenia parytetów w urzędach państwowych, tak by również osoby poniżej 30. roku życia mogły pracować w tych instytucjach: 

Koniecznie przeczytaj: Adam Andruszkiewicz odniósł się do absurdalnych zarzutów zwolenników opozycji. Polityk w swoim tweecie nie szczędził mocnych słów

Czytaj też: Donald Tusk zwierza się irlandzkim studentom w Dublinie: Moi polityczni przeciwnicy nazywają mnie „Rudy” [wideo]

Stowarzyszenie rozważa zaproponowanie wprowadzenia w administracji publicznej parytetów dla młodych ludzi. Chodzi o to, by urzędy rządowe i samorządowe miały obowiązek zatrudniania, być może również na stanowiskach kierowniczych, ludzi poniżej 30. roku życia. (...) Chcemy przełamać pewien układ, który się wytworzył i całkowicie blokuje wymianę elit w państwie polskim.

Adam Andruszkiewicz zapowiedział również, że nowa powstała siła będzie chciała utworzyć „akademię społeczno-polityczną”, która miałaby na celu kształcenie przyszłych urzędników administracji centralnej i lokalnej.

Poseł WiS-u poinformował również, że drugim ważnym celem „Stowarzyszenia dla Polski” jest niedopuszczenie do tego, by do władzy w naszym kraju powrócił były premier Donald Tusk. Polityk chciałby, aby obecny szef Rady Europejskiej stanął przed Trybunałem Stanu. Jak przyznał, będzie namawiał Prawo i Sprawiedliwość do złożenia wspólnego wniosku w tej sprawie:

Uważamy jego rządy za bardzo szkodliwe, wręcz złodziejskie. Nie ukrywam też, że będę chciał mobilizować społeczeństwo do tego, aby zablokować powrót Platformy Obywatelskiej do władzy.

Z kolei Jarosław Porwich potwierdził, że rozpoczęło się już tworzenie odpowiednich struktur stowarzyszenia:

Zainteresowanie udziałem w Stowarzyszeniu zgłosiło także kilku posłów, z którymi właśnie prowadzimy rozmowy.

Zdaniem twórców tej nowej społeczno-politycznej siły chodzi o parlamentarzystów „dużych ugrupowań”. Nie zdradzili jednak konkretnych nazwisk. Być może więcej wyjaśni się 19 maja, gdy w Warszawie odbędzie kongres inauguracyjny stowarzyszenia.

Warto przeczytać: Donald Tusk skrytykował Donalda Trumpa. Unijny polityk jest rozczarowany postawą USA: „Pozbyliśmy się wszelkich złudzeń”

Podziel się