Szukaj

Skandal we Francji. Doradca Macrona przebrany za policjanta pobił demonstrantów [wideo]

23-07-2018 19:58
Doradca Macrona z zarzutami o pobicie Fot. Ronan Burtenshaw / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Alexandre Benalla, były już wiceszef kancelarii prezydenta Francji Emmanuela Macrona usłyszał zarzuty związane z udziałem w demonstracji 1 maja. Mężczyzna w przebraniu policjanta miał atakować fizycznie uczestników protestów.

Na nagraniu opublikowanym przez francuski dziennik „Le Monde” widać mężczyznę w stroju policjanta, który wyciąga z tłumu i szarpie kobietę, a następnie bije młodego mężczyznę. Wszystko w asyście funkcjonariuszy. Agresywny mężczyzna w policyjnym hełmie został zidentyfikowany jako współpracownik prezydenta Francji.

Alexandre Benalla był odpowiedzialny za zapewnienie głowie państwa bezpieczeństwa. W czasie pierwszomajowej demonstracji uzyskał dodatkowe uprawienia dotyczące obserwowania uczestników manifestacji. Nie wiadomo jednak, dlaczego mężczyzna użył fizycznej przemocy. Jak tłumaczył sam oskarżony, chciał zapoznać się ze sposobem działania służb „od środka”.

Koniecznie przeczytaj: Oskarżony o pobicie ochroniarz Macrona był jego… kochankiem? Prezydent Francji zaprzecza

Czytaj też: Skandal w Watykanie. Skrajnie lekceważące zachowanie prezydenta Francji wobec papieża Franciszka [wideo]

27-latkowi postawiono w sobotę zarzuty pobicia dwóch osób i nielegalnego używania elementów policyjnego stroju. Przeszukano także jego mieszkanie, które utrzymywane jest z pieniędzy publicznych.

Cała sprawa oburzyła francuską opinię publiczną i oceniana jest jako najpoważniejszy dotąd kryzys w prezydenturze Emmanuela Macrona. Zwłaszcza, że jak podają niektóre media, sprawę próbowano tuszować. O całym zdarzeniu już 2 maja miał wiedzieć szef MSW Francji Gerard Collomb. Dzisiaj polityk ma zostać przesłuchany przez komisję parlamentarną. Poza Benallą w sprawie zatrzymano także trzech policjantów, którzy mieli przejąć nagrania z zajścia z kamer monitoringu miejskiego i przekazać go Benalli.

Warto przeczytać: „Wszystko zniszczymy”. Szokujące słowa piłkarzy w odpowiedzi na apel prezydenta Francji [wideo]

Podziel się