Szukaj

Polscy pracodawcy zawarli porozumienie z uzbeckimi politykami. Do naszego kraju przyjedzie 3 tys. muzułmańskich imigrantów

22-05-2018 16:22
Pracownik, praca na budowie
Podziel się

Jak poinformowała uzbecka agencja informacyjna Jahon News, w Polsce w ostatnich dniach odbywała się wizyta delegacji Agencji ds. Emigracji Zarobkowej Ministerstwa Pracy i Stosunków Pracowniczych Uzbekistanu, której przewodził wiceprezes U. Nazarow. Podczas spotkania z przedstawicielami strony polskiej omawiano warunki pracy oraz zasady osiedlania imigrantów w naszym państwie.

Głównym celem tej wizyty było przeprowadzenie kontruktywnych rozmów z kierownictwami polskich przedsiębiorstw, które wyraziły zainteresowanie sprowadzeniem obywateli Uzbekistanu do pracy w Polsce.

W trakcie rozmów, w których uczestniczyli również przedstawiciele polskiego MSZ, poruszano takie tematy jak warunki pracy, wysokość płacy, a także zasady osiedlania się imigrantów w naszym kraju. Wiadomo również, że podczas spotkania polscy przedsiębiorcy zostali poinformowani o tym, w jaki sposób mogliby ewentualnie sprowadzać migrantów z Uzbekistanu do naszego kraju.  

Koniecznie przeczytaj: Ojciec Alfiego Evansa podziękował Polakom za niezwykłe wsparcie i zaangażowanie. „Jestem ujęty polską serdecznością. Polska jest niesamowita!” [wideo+foto]

Czytaj też: Turcja: Nielegalni imigranci jadący w ciężarówce do Włoch owinęli się folią aluminiową. Chcieli oszukać aparat rentgenowski [wideo]

Z kolei szefowie polskich firm przekazali uzbeckiej delegacji, jakie są ich konkretne oczekiwania, charakter oferowanej pracy, specjalności, a także wymogi formalne i warunki, które polska strona zapewnia imigrantom.

W następstwie tychże rozmów podpisano porozumienia o współpracy z dziesięcioma polskimi pracodawcami z branży budowlanej, tekstylnej, rolnej oraz produkcji spożywczej. Efektem tych porozumień będzie sprowadzenie z Uzbekistanu do Polski około trzech tysięcy pracowników głównie z branży budowlanej z gwarancją zatrudnienia.

Warto dodać, że już wcześniej uzbecka agencja podpisała porozumienia z szesnastoma polskimi pracodawcami. Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej RP liczba obywateli Uzbekistanu pracujących w Polsce systematycznie rośnie. W ubiegłym roku wydano im 1 200 wiz z pozwoleniem na pracę.

Jak wynika z oficjalnych danych rządowych, tylko od początku tego roku polskie urzędy wydały w sumie 343 956 pozwoleń na stały lub czasowy pobyt. Wśród imigrantów zdecydowanie przeważają obywatele Ukrainy (157 832 pozwoleń). Do Polski przyjeżdżają także uchodźcy z krajów muzułmańskich. Z opublikowanych informacji wynika, że w Polsce legalnie mieszka kilkadziesiąt tysięcy osób wyznających tą religię.

Warto przeczytać: Szokujące nagranie z Belgii. Muzułmanie w biały dzień skatowali starszego mężczyznę i jego syna – imigrantów zdenerwowało picie alkoholu [wideo]

Podziel się