Szukaj

Decyzją Macierewicza wojsko użyczy lokal... Teatrowi Żydowskiemu

21-10-2016 19:31
Antoni Macierewicz - minister obrony narodowej Fot. Adrian Grycuk / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

MON postanowił wesprzeć Teatr Żydowski, który w nowym sezonie będzie wystawiać przedstawienia w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa. Przeniesienie do wojskowego lokalu ogłosił w poniedziałek wiceminister obrony narodowej prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, który wziął udział w konferencji zorganizowanej przez teatr.

Decyzja o przekazaniu sceny klubowej do wykorzystania Teatrowi Żydowskiemu w najbliższym roku repertuarowym, była naturalna. (…) mamy do czynienia z ważną, niebanalną, ciekawą inicjatywą teatralną, artystyczną, (…) Teatr Żydowski ma stałe miejsce w panoramie polskiej, nie tylko warszawskiej. (…) - powiedział Wojciech Fałkowski, zaznaczając, że decyzję podjął wspólnie z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem.

Koniecznie przeczytaj: Macierewicz ujawnia patologie w spółkach zbrojeniowych za czasów koalicji PO-PSL

Czytaj też: Zamiast francuskich Caracali produkowane w Polsce śmigłowce Black Hawk

Jak podkreślił podsekretarz stanu istniały dwa powody przemawiająca za podjęciem przez MON takiej decyzji.

Teatr, który nie gra nie istnieje. (…) W momencie, gdy dowiedziałem się, że istnienie teatru jest pod znakiem zapytania, ponieważ znalazł się „na bruku”, to skłoniłem się ku podjęciu pozytywnej decyzji, gdyż wynikała ona przede wszystkim z pewnej solidarności i podziwu dla sztuki, dla sztuki tego teatru, dla sztuki teatralnej w ogóle. (…) Drugą przesłanką, dla której ta decyzja została podjęta, jest jasna dyrektywa, że wojsko ma być związane z kulturą wysoką. To były dwa powody, dla których minister Antoni Macierewicz oraz osobiście i ja podjęliśmy tę decyzję. Chcieliśmy bardzo wyraźnie wprowadzić wojsko w perspektywę artystyczną, sztuki i kultury – podkreślał Fałkowski.

Teatr Żydowski musiał opuścić kilka miesięcy dawną siedzibę przy pl. Grzygowskim w Warszawie z powodu decyzji miasta o postawieniu w tym miejscu nowoczesnego biurowca (docelowo teatr ma mieść tam swoją scenę).

Pierwsze przedstawienie wystawione przez Teatr Żydowski w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa miało miejsce 20 października.

Co ciekawe, wcześniej o podobne wsparcie władz państwa starał się polski patriotyczny Nasz Teatr Barbary Dobrzyńskiej, który jednak nie doczekał się podobnego wyróżnienia co Teatr Żydowski.

Warto przeczytać: Wojsko zapłaci transseksualistom za zmianę płci!

Podziel się