Szukaj

Czystki w policji. Stanowiska kierownicze stracą osoby, które służyły w Milicji Obywatelskiej

12-10-2016 12:12
Otwarcie Posterunków Policji w Korytnicy, Zbuczynie i Sobolewie Fot. MSWiA / flickr.com / CC BY-ND 2.0
Podziel się

Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA, który wziął udział w inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie oświadczył, że funkcjonariusze służący w Milicji Obywatelskiej, co prawda zachowają pracę, ale nie będą pełnili już funkcji kierowniczych. Wcześniej media donosiły o planowanych przez rząd masowych zwolnieniach w policji.

Funkcjonariusze, którzy rozpoczynali pracę przed 1989 r. nadal będą służyć w policji, ale nie zachowają stanowisk kierowniczych. Od ich decyzji zależy, kiedy przejdą na emeryturę. Planowana zmiana ma dotyczyć kilkuset policjantów na terenie całego kraju – komendantów, wicekomendantów i naczelników wydziałów, także tych, którzy posady kierownicze otrzymali po zmianach ustrojowych w Polsce.

Zieliński podkreślał, że czas dać szansę młodszym oficerom:

Koniecznie przeczytaj: Wałęsa oficjalnie z Platformą Obywatelską. Co z KOD-em?

Czytaj też: Jest odpowiedź policji ws. wejścia do biura poselskiego Liroya-Marca

Minęło 26 lat od powstania polskiej policji, ci którzy zaczynali służbę w polskiej policji a więc formacji służącej bezpieczeństwu wewnętrznemu w niepodległym państwie, ci wszyscy funkcjonariusze nabyli już dawno pełne uprawnienia emerytalne. Ciągle w wielu miejscach funkcję kierowniczą pełnią ci, którzy zaczynali w MO, w ZOMO a zdarza się jeszcze, że i w SB. Czas najwyższy, by wolna Polska dała szansę młodszym a też już jak widać nie do końca młodym oficerom.

Wiceminister resortu spraw wewnętrznych, pytany o to, jaka będzie podstawa prawna do takich działań, odpowiedział, że stanowiska kierownicze w policji przyznawane są w na zasadzie powołania, więc w takim trybie można też podejmować indywidualne decyzje o odwołaniu konkretnych oficerów.

Warto przeczytać: Szydło zapowiada: będziemy przywracać zamknięte posterunki policji

Podziel się