Szukaj

Czy Donald Tusk powinien wystartować w najbliższych wyborach prezydenckich? Polacy mają wątpliwości

23-07-2018 14:54
Donald Tusk Fot. European Peoples Party / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Agencja badawcza SW Research na zlecenie „Rzeczpospolitej” przeprowadziła sondaż, z którego wynika, że większość respondentów nie chce, aby Donald Tusk wystartował w najbliższych wyborach prezydenckich w 2020 roku.

W piątek 13 lipca Donald Tusk w trakcie wywiadu w programie „Faktach po Faktach” stwierdził, że gdyby Jarosław Kaczyński zdecydował się kandydować w wyborach prezydenckich, to on bez wahania wziąłby udział w rywalizacji. Jak zadeklarował lider PO, Grzegorz Schetyna, ostateczna decyzja w tej kwestii zostanie podjęta w 2019 roku. 

Agencja badawcza SW Research zapytała Polaków, czy ich zdaniem Donald Tusk powinien wystartować w wyborach prezydenckich. Z opublikowanych danych wynika, że 43% respondentów stwierdziło, że nie, z kolei 39% badanych odpowiedziało, że powinien to zrobić. Natomiast 18% ankietowanych przyznało, iż nie ma zdania w tej sprawie.   

Koniecznie przeczytaj: Kto wygrałby w II turze wyborów prezydenckich? Andrzej Duda czy Donald Tusk? Zaskakujące wyniki sondażu

Czytaj też: Donald Tusk kompromituje się, wygłaszając podziękowanie po wygranych wyborach na szefa Rady Europejskiej [WIDEO]

Wiadomo, że Donald Tusk nie cieszy się sympatią wśród młodych Polaków, bowiem aż 51% osób poniżej 25 roku jednoznacznie stwierdziło, że nie powinien ubiegać się o urząd prezydenta naszego kraju. 

Jak powiedział Piotr Zimolzak, przedstawiciel zarządu agencji badawczej SW Research, obecny szef Rady Europejskiej ma negatywną opinię wśród osób posiadających wykształcenie zawodowe lub zasadnicze, mieszkających na wsi i zarabiających ok. 1001-2000 zł miesięcznie:

Przeciwko startowi Tuska w wyborach prezydenckich częściej wypowiadają się osoby o wykształceniu zasadniczym/zawodowym (54 procent), badani, których dochód wynosi 1001-2000 zł (48 procent) oraz respondenci mieszkający na wsi (46 procent).

Warto przeczytać: Donald Tusk spotkał się z Andrzejem Dudą. Obaj zmierzyli się wzrokiem [FOTO]

Podziel się