Szukaj

Czy prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Marszu Niepodległości?

12-10-2016 16:14
Andrzej Duda, prezydent Polski Fot. Lukas Plewnia / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Organizatorzy Marszu Niepodległości, który odbędzie się w Warszawie 11 listopada, podobnie jak w zeszłym roku, zaprosili Andrzeja Dudę do wspólnego świętowania. Robert Winnicki z Ruchu Narodowego powiedział, że prezydent powinien wziąć udział w marszu, jeżeli „czuje się przywiązany do idei Polski niepodległej i wyznaje tradycyjny system wartości”.

Uważamy, że w tym dniu wszyscy Polacy powinni świętować razem. Marsz Niepodległości jest największym wydarzeniem, jakie wtedy się odbywa. Chcielibyśmy, aby prezydent zerwał z tradycją jego poprzednika, który organizował własne marsze, cieszące się małą popularnością – powiedział, w rozmowie z dziennikarzami Wirtualnej Polski, przedstawiciel organizatorów Marszu Niepodległości, Witold Tumanowicz.

Nie wiadomo jeszcze, czy Andrzej Duda tym razem przyjmie zaproszenie. Rzecznik prasowy Kancelarii Prezydenta, Marek Magierowski powiedział, że nie ustalono jeszcze, w jaki sposób Andrzej Duda będzie uczestniczył w obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

Koniecznie przeczytaj: Oficjalna odpowiedź Andrzeja Dudy ws zaproszenia na Marsz Niepodległości

Czytaj też: Robert Winnicki vs. Kamil Durczok. Ostre ideologiczne starcie prezesa Ruchu Narodowego i dziennikarza Polsatu

W zeszłym roku prezydent nie zdecydował się przyjąć zaproszenia organizatorów Marszu Niepodległości. Skierował w zamian list otwarty do uczestników wydarzenia, który odczytano przed rozpoczęciem marszu.

Prezydent powinien pojawić się na Marszu Niepodległości, jeśli czuje się przywiązany do idei Polski niepodległej i wyznaje tradycyjny system wartości - powiedział WP Robert Winnicki, zaznaczając jednocześnie, że „obecność na marszu jest dla polityków pewnego rodzaju zobowiązaniem, z którego będą później rozliczani przez narodowców”.

Z kolei Tumanowicz stwierdził, że organizatorzy marszu nikogo nie przymuszają do udziału i na pewno „nie będą rozdzierać szat” w przypadku odmownej odpowiedzi prezydenta RP.

Warto przeczytać: Niesamowite zaproszenie na Marsz Niepodległości 2016 [WIDEO]

Podziel się