Szukaj

Czy Polacy chcą dostępu do broni? Miażdżące wyniki sondażu [WIDEO]

06-12-2016 20:01
Pistolet i magazynek Fot. Stephen Z / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że prawie 80% ankietowanych nie chce liberalizacji przepisów ws. dostępu do broni. Taki wynik naprawdę jest zaskakujący, zwłaszcza, że Polska, jeżeli chodzi o obywateli, znajduje się w grupie najbardziej „rozbrojonych” krajów w Europie.

Projekt w sprawie ułatwienia dostępu do broni przygotował ostatnio ruch Kukiz’15. Partią, która zdecydowanie od dawna opowiada się za liberalizacją przepisów w tym zakresie jest m.in. ugrupowanie Janusza Korwina-Mikke – Wolność.

Komentatorzy zwracają uwagę, że taki opór Polaków przed łatwiejszym dostępem do broni jest dość dziwny, zwłaszcza, że ostatnio klasy mundurowe stały się bardzo popularne wśród młodzieży, Polacy generalnie dobrze oceniają też nowy projekt rządu ws. jednostek obrony terytorialnej.

Koniecznie przeczytaj: Zamachowiec z Berlina nadal na wolności. Ma broń i może być niebezpieczny

Czytaj też: Brutalne starcie na ulicach Londynu z udziałem Polaka. Maczety, noże i broń palna [WIDEO]

Grzegorz Matyasik, szef Stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl wskazuje, że „ciągle pokutuje przekonane, że jak się ludziom da broń, to się wystrzelają”.

Mecenas Andrzej Turczyn, szef Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni, współautor wspomnianego projektu, zaznacza, że nie chodzi o to, aby każdy mógł kupować broń bez jakiejkolwiek kontroli. Celem jest raczej złagodzenie obowiązujących rygorów ustawowych, które obecnie są bardzo restrykcyjne. Autorzy projektu zwracają też uwagę, że pozwolenia na broń często przyznawane są w sposób zupełnie uznaniowy. Proponowana nowelizacja ustawy miałaby ten problem rozwiązać poprzez wprowadzenie bardziej przejrzystych kryteriów w zakresie wydawania pozwoleń.

W Polsce legalnie zarejestrowanych jest tylko 390 tys. sztuk broni, z czego aż 283 tys. należy do myśliwych. Pozwolenie na posiadanie broni ma 192 tys. osób. Jeżeli chodzi o wartość rynku związanego z bronią, to nasz kraj na tle sąsiadów takich jak Niemcy, Słowacja czy Czechy wypada bardzo słabo – na broń i sprzęt dodatkowy taki jak lunety, amunicja itp. Polacy wydają łącznie tylko 90 mln zł rocznie.

Warto przeczytać: Bronisław Komorowski mówi o katastrofie smoleńskiej i o.. kosmitach [WIDEO]

Podziel się