Szukaj

Czeczen z Białegostoku usłyszał zarzut walki w szeregach ISIS

09-06-2017 14:30
Dżihadyści z ISIS YouTube / screen YouTube
Podziel się

Obywatel Federacji Rosyjskiej odpowie przed sądem za udział w walkach w Syrii oraz nielegalne posiadanie broni. Mężczyzna został zatrzymany w marcu.

Kuyri A., obywatel Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej, w marcu br. został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Miał brać udział w wojnie w Syrii w szeregach tzw. Państwa Islamskiego.

Teraz sprawa trafiła do sądu. Za podjęcie zakazanej przez prawo międzynarodowe najemnej służby wojskowej oraz posiadanie bez zezwolenia karabinku automatycznego Czeczenowi grozi od 6 do 8 lat więzienia.

Koniecznie przeczytaj: Islamiści z ISIS boją się śmierci z ręki kobiety [WIDEO]

Czytaj też: Bojownicy ISIS wracają do Europy i… żalą się, że nikt nie chce ich zatrudnić

Zarzuty dotyczą okresu od listopada 2013 roku do końca roku 2014.

Śledztwo wszczęto na wniosek ABW, która podejrzewała, że Kyuri A. mógł zostać najemnikiem i walczyć w Syrii po stronie ISIS. W marcu mężczyznę zatrzymano, funkcjonariusze agencji przeszukali też zajmowane przez niego mieszkanie.

Z materiałów zgromadzonych przez ABW wynika, że mężczyzna przyjął obowiązki w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej i brał udział w działaniach zbrojnych na terenie Arabskiej Republiki Syryjskiej. Przebywając w Syrii włączył się w walkę w szeregach ISIS - powiedział cytowany przez PAP Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Warto przeczytać: ISIS przeprosiło za ostrzelanie izraelskich żołnierzy

Podziel się