Szukaj

„Czarne pszczoły” wróciły do Polski. Są pożyteczne i nie należy ich zabijać [foto]

20-05-2019 19:31
Czarna pszczoła w Polsce Fot. Stowarzyszenie Natura i Człowiek / Facebook.com
Podziel się

Jak podaje RMF FM, po raz pierwszy od 70 lat zaobserwowano w Polsce zadrzechnie fioletowe, czyli tzw. „czarne pszczoły”. Co ciekawe, w 2002 roku ten gatunek został uznany w naszym kraju za wymarły.

Zadrzechnie fioletowe to największe pszczoły spotykane w Polsce. Długość ich ciała może osiągać nawet kilka centymetrów. Są ubarwione na czarno, zaś skrzydła są fioletowe i połyskujące.

Owady te są ciepłolubne, zamieszkują najchętniej suche siedliska stepowe oraz polany i pobrzeża lasów. To właśnie degradacja tego rodzaju terenów uznano w 2002 roku za jedną z przyczyn prawdopodobnego wymarcia „czarnych pszczół” w naszym kraju. Jak się jednak okazało, już trzy lata później zaczęły się one pojawiać z powrotem na terenie Polski. 

Koniecznie przeczytaj: Okultystyczne stowarzyszenie zorganizowało sabat czarownic. To reakcja na malejące poparcie dla Władimira Putina [wideo]

Czytaj też: „Wszystko zniszczymy”. Szokujące słowa piłkarzy w odpowiedzi na apel prezydenta Francji [wideo]

Stowarzyszenie Natura i Człowiek podało, że tylko w 2018 roku udało się znaleźć aż dwadzieścia sześć nowych stanowisk zadrzechni fioletowej. 

Choć owady wyglądają groźniej niż tradycyjne pszczoły, są bardzo pożyteczne i nie stanowią zagrożenia, dlatego też nie należy ich zabijać.

Warto przeczytać: Wojciech Cejrowski ma sposób na protestujących ekologów [WIDEO]

Podziel się