Szukaj

Co można zrobić ze zniszczoną polską flagą? Na pewno nie wyrzucić na śmietnik

02-05-2017 20:21
Polskie flagi zawieszone przed budynkiem
Podziel się

Polskie symbole narodowe – flaga, godło i hymn objęte są szczególną ochroną prawną. Nie można ich znieważać, nie można również tak po prostu wyrzucić do kosza. Co zatem zrobić, jeżeli na przykład polska flaga ulegnie zniszczeniu?

Według prawa polska flaga rozumiana jest jako umieszczony na maszcie prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczpospolitej Polskiej (kolor biały na górze, czerwony na dole; ułożone w dwóch poziomych pasach tej samej szerokości) i proporcji szerokości do długości 5:8. Fladze należy się szacunek, nie można jej więc niszczyć – powinna być utrzymana w dobrym stanie, np. materiał nie powinien być wystrzępiony, a kolory wyblakłe.

Koniecznie przeczytaj: Spadochroniarze z Gliwic uczcili Święto Flagi… 4 tys. metrów nad ziemią! [WIDEO]

Czytaj też: Max Kolonko: co Polska powinna zrobić, aby stać się potęgą gazową. „Siedzimy na pieniądzach i nic nie robimy” [WIDEO]

Należy pamiętać, że flagi polskiej – niezależnie od tego, czy jest z materiału czy papierowa, nie wolno wyrzucać na śmietnik lub w przypadkowym miejscu. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego określiło wytyczne, według których takie flagi powinny być zbierane i niszczone w sposób godny. Za najlepszy sposób uznano ich spalenie, jednak pod warunkiem pozbawienia ich cech używalności. Co to oznacza? Otóż zgromadzone flagi trzeba przed zniszczeniem rozciąć, aby rozdzielić barwy.

Warto przeczytać: Katastrofalna wpadka polskiej gazety. Scena z „Żywotu Briana” jako ilustracja Męki Pańskiej [FOTO]

Podziel się