Szukaj

Prof. Sławomir Cenckiewicz o przyznaniu grantu dla badań prowadzonych przez prof. Barbarę Engelking. „Sami finansujemy antypolonizm i swoich osobistych wrogów” [foto]

18-05-2018 12:49
Sławomir Cenckiewicz Fot. Telewizja Republika / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Jak poinformowało Narodowe Centrum Nauki, projekt badawczy „Świadkowie Holokaustu – społeczeństwo polskie na terenach okupowanych wobec zagłady Żydów (1939-1945)” otrzyma najwyższy grant spośród przesłanych zgłoszeń. Warto zaznaczyć, że głównym autorem tego przedsięwzięcia będzie m.in. prof. Barbara Engelking, która zasłynęła skandalicznymi wypowiedzi na temat udziału Polaków w mordowaniu Żydów. Tą kontrowersyjną decyzję instytucji podlegającej Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego niezwykle dosadnie skomentował historyk, prof. Sławomir Cenckiewicz.

O przyznaniu głównego grantu dla badań prowadzonych przez prof. Barbarę Engelking poinformowało w swoim wpisie Centrum Badań nad Zagładą Żydów:

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że najnowszy projekt badawczy pt. „Świadkowie Holokaustu – społeczeństwo polskie na terenach okupowanych wobec zagłady Żydów (1939-1945)”przygotowany przez Centrum został sklasyfikowany na pierwszym miejscu listy rankingowej Narodowego Centrum Nauki w panelu HS3 konkursu OPUS 14.

Koniecznie przeczytaj: Jonny Daniels idzie śladami Jana Tomasza Grossa? „Liczba Polaków, którzy mordowali Żydów była większa niż chcieliby tego Polacy"

Czytaj też: Polacy ratowali Żydów podczas Powstania w Getcie Warszawskim – świetny klip przygotowany przez Polską Fundację Narodową [wideo]

Decyzję bardzo dosadnie skrytykował prof. Sławomir Cenckiewicz, który w kolejnych swoich tweetach nie szczędził mocnych słów wobec władz instytucji oraz polskich polityków zgadzających się na finansowanie badań prowadzone przez osoby propagujące antypolonizm:

Władze RP dały właśnie pół miliona złotych na kolejne badania prof. B. Engelking - dziękuję za taką obronę polskiego imienia! Polska i jej instytucje stają się pośmiewiskiem, bo sami finansujemy antypolonizm i swoich osobistych wrogów. Cudownie!

Są też "małe" kwoty... Skromne 200 tys. dla Perkowskiego - baumanowca i genderysty. Szok!

Żeby było jasne: jestem za wolnością badań naukowych, także o "polskiej winie"! Chciałbym jednak by konserwatywny rząd RP wspierał także innych badaczy (nie propagandę) i miał szacunek dla samego siebie skoro Engelking i jej środowisko notorycznie atakuje RP w kraju i za granicą

Za finansowanie grupy Engelking i Grabowskiego odpowiada NCN podległe Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Ojczyzna moja dała na to pół miliona... Mam nadzieję, że to, co się teraz dzieje, przyczyni się kolejny raz do debaty na temat naszej odpowiedzialności za to, co się działo na ziemiach polskich z Żydami za okupacji niemieckiej– komentuje prof. Barbara Engelking.

Warto przeczytać: Dwóch Żydów w jarmułkach zostało napadniętych w Berlinie w biały dzień. Napastnicy krzyczeli po arabsku. Jeden z nich użył do ataku paska [wideo]

Podziel się