Szukaj

Słowa Wojciecha Cejrowskiego o „oddaniu Niemcom Szczecina” wywołały burzę. Podróżnik teraz tłumaczy, o co naprawdę chodziło [WIDEO]

19-09-2017 13:31
Wojciech Cejrowski Fot. Wojciech Cejrowski / YouTube / screen YouTube
Podziel się

„Oddałbym Szczecin Niemcom. Bo Szczecin nie jest polskim miastem” – te słowa Wojciecha Cejrowskiego, które padły w czasie rozmowy z niemieckim dziennikarzem wywołały oburzenie wielu internautów, a nawet polityków. Podróżnik odniósł się do zamieszania, jakie wywołał, tłumacząc, że jego wypowiedź została wyrwana z kontekstu.

Ja na przykład, wbrew temu, co pan sobie pewnie teraz myśli, natychmiast oddałbym Szczecin Niemcom. Bo Szczecin nie jest polskim miastem. Jak się pan przespaceruje po cmentarzu w Szczecinie, to tam są same niemieckie groby. Milion niemieckich grobów. Szczecin trzeba oddać z powrotem Niemcom. Ale wy zapłaćcie kontrybucje za II wojnę światową do Polski – powiedział Cejrowski niemieckiemu dziennikarzowi.

Koniecznie przeczytaj: Cejrowski jeszcze raz wraca do wspólnego zdjęcia z Wałęsą. „Zjednoczyłem cały naród” [WIDEO]

Czytaj też: Polki nagrały folkową wersję przeboju Depeche Mode i... zrobiły furorę na świecie [WIDEO]

Choć wywiad został przeprowadzony jakiś czas temu, dopiero teraz słowa dotycząca Szczecina zyskały taki „rozgłos”.

Cejrowski od razu znalazł się w ogniu krytyki. Jeden z najostrzejszych komentarzy pochodził od polityka PiSu, Joachima Brudzińskiego, który napisał na Twitterze:

W POLSKIM Szczecinie, oglądam koncert z POLSKIEGO Opola, ale niestety są w Polsce ludzie którym bełta się w głowie od nadmiaru Yerba Mate – stwierdził poseł PiS, oczywiście odnosząc się do napoju, który zazwyczaj pije Wojciech Cejrowski.

Podróżnik skomentował teraz sprawę na antenie radia Szczecin, przekonując, że jego słowa wyrwano z kontekstu.

W ogóle bym go nie oddał, bo on chwilę później mówi: „ale my nie chcemy Szczecina”. Ja to wiem, że oni nie chcą i powiedziałem: dobra, jak nie chcecie, to ja go zatrzymam” – tłumaczył.

Ja już nie wiedziałem, jakich argumentów używać na tę tępą głowę, która moim zdaniem tępa nie jest, tylko taką udawała. I on udawał, że w ogóle nie wie o co chodzi z tymi dziełami sztuki i wojennymi reperacjami. Cały czas zasłaniając się tym, że wiele lat minęło – dodał odnosząc się postawy niemieckiego dziennikarza.

Jak ktoś obejrzy całą moją potyczkę z Niemcem o sprawę polską, to podejrzewam, że zmieni stosunek do połowy zdania urwanego kompletnie z kontekstu – zaznaczył.

Wywiad z Wojciechem Cejrowskim, w którym padły słowa o Szczecinie, zarejestrowany został 19 maja br. na Targach Książki w Warszawie. Podróżnik rozmawiał wówczas z reporterem niemieckiej stacji ARD. Wypowiedź dotyczącą Szczecina można usłyszeć ok. 4.30 minuty poniższego nagrania. Pod filmem jest też krótki komentarz Wojciecha Cejrowskiego.

Warto przeczytać: Tego wywiadu TVN nie pokazał. Wkurzona aktorka „spławiła” narzucającą się dziennikarkę [WIDEO]

Podziel się