Szukaj

Wojciech Cejrowski oskarżony o szerzenie nienawiści wobec Ukraińców

18-05-2017 21:22
Wojciech Cejrowski, Gdańsk 2011
Podziel się

Znany podróżnik i publicysta Wojciech Cejrowski usłyszał zarzut szerzenia nienawiści do narodu ukraińskiego. Chodzi o jego ostrą wypowiedź na antenie Radia Koszalin z jesieni ubiegłego roku. Oskarżony został również współprowadzący feralną audycję dziennikarz Andrzej Rudnik. Doniesienie złożył m.in. Związek Ukraińców w Polsce.

Inkryminowana audycja na antenie Radia Koszalin została wyemitowana 15 października ubiegłego roku. Cejrowski i Rudnik dyskutowali na temat filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. Podróżnik wypowiadał się w swoim stylu, nie szczędząc mocnych słów.

Ukraińcy to gwałciciele i rzeźnicy – stwierdził.

Ale nie wszyscy oczywiście – wtrącił Rudnik.

Proszę pana, ja nie wiem czy nie wszyscy. Jeżeli mój brat jest gwałcicielem i rzeźnikiem, a ja przez dziesiątki lat, po tym jak się dokonała rzeź wołyńska, twierdzę, że on jest bohaterem, to to mnie czyni rzeźnikiem i gwałcicielem. Bo znaczy to, że mnie to nie przeszkadza, że on był rzeźnikiem i gwałcicielem. Liczy się tylko to, w jakiej sprawie gwałcił i rozrzynał ludzi – tłumaczył Cejrowski. - Nikt tam nie wystąpił z tych znacznych Ukraińców i nie powiedział: ci nasi bohaterowie, to nie są bohaterowie – mówił Cejrowski.

Koniecznie przeczytaj: Cejrowski krytycznie o zachowaniu Obywateli RP [WIDEO]

Czytaj też: Cejrowski w dosadny sposób doradza, co należy zrobić z Tuskiem. „Złapać dziada za...” [WIDEO]

Tak ostre słowa nie pozostały bez echa. Doniesienie na Cejrowskiego i Rudnika (choć akurat ten ostatni wypowiadał się w sposób wyważony i niemal wyłącznie na temat filmu) złożył m.in. Związek Ukraińców w Polsce.

Andrzej Rudnik poinformował, że został już przesłuchany przez prokuraturę.

Ukraińcy na czele z P. Tymą usłyszeli w naszej audycji to co chcieli usłyszeć i zaatakowali nas i wolność prasy w Polsce – komentuje.

Poniżej cała audycja. Kontrowersyjny fragment rozpoczyna się w 9. minucie:

Warto przeczytać: Wojciech Cejrowski ma sposób na protestujących ekologów [WIDEO]

Podziel się