Szukaj

Wojciech Cejrowski o roszczeniach i atakach środowisk żydowskich: „To wina polskiej dyplomacji” [audio]

20-02-2019 19:30
Wojciech Cejrowski Fot. Wolnosc24 - wolność i już / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Wojciech Cejrowski w audycji „Studio Dziki Zachód” zabrał głos ws. obecnych relacji polsko-izraelskich. Jego zdaniem, środowiska żydowskie oskarżają nasz kraj i domagają się roszczeń, ponieważ nasza dyplomacja im na to pozwala. Jak dodał, najlepszym tego przykładem była bierna postawa naszych władz na słowa Mike'a Pompeo, który naciskał w sprawie uregulowania kwestii restytucji mienia żydowskiego.

Według Wojciecha Cejrowskiego w naszym kraju brakuje kompetentnych dyplomatów, którzy mogliby skutecznie bronić Polskę przed atakami i kłamliwymi oskarżeniami: 

Cała seria błędów moim zdaniem polskiej dyplomacji, której nie mamy. Tam mamy po ruskich szkołach tzw. „fachowców”, których należało na zbity pysk wyrzucić nawet za cenę tego, że przez jakiś czas nie będziemy sobie radzić. Ale kiedy Jan Olszewski był premierem itd., dostalibyśmy rozgrzeszenie za granicą, mając odrobinę nieudolnych dyplomatów. Wtedy byliśmy nowym krajem na rynku i moglibyśmy się tłumaczyć, że dopiero zaczynamy, że nasze elity wybito i tak dalej. Musimy się kiedyś nauczyć i wysyłamy ludzi godziwych, którzy nie mają jeszcze dobrej orientacji w takim terenie jak korytarze ONZ. Należało zastosować opcję zerową wtedy. Nie zrobiliśmy tego, nie mamy dyplomacji.

Koniecznie przeczytaj: Cejrowski o programie wyborczym Biedronia: „Mam nadzieję, że nikt nie zagłosuje na jego partię” [audio]

Czytaj też: Ksiądz Wojciech Lemański skomentował „Poloneza Równości”. Miażdżące odpowiedzi internautów [foto]

W dalszej rozmowy skrytykował bierną postawę, polskiego szefa MSZ, Jacka Czaputowicza wobec słów Mike'a Pompeo, który naciskał na uregulowanie kwestii wypłacania żydowskich roszczeń:

Pan Czaputowicz, nawet jego nazwisko mi się kojarzy z papuciami, kapciuszkami ciepłymi, kompletnie nie reaguje. W dyplomacji działamy wyprzedzająco. Trzeba wiedzieć, że coś takiego może paść. Być przygotowanym. Zaczęło się od tego, że Czaputowicz siedział i kiwał głową, kiedy Pompeo mówił o restytucji mienia żydowskiego. Nie miał żadnej przygotowanej odpowiedzi. Powinien wyciągnąć kartkę żółtą, czerwoną i zieloną.

Podróżnik wytknął również błędy w organizacji wizyty wiceprezydenta USA w naszym kraju. Jego zdaniem, nie wykorzystano okazji do promocji naszego wizerunku na arenie międzynarodowej:

Jak była ustawiona wizyta wiceprezydenta USA w Polsce? Razem z Dudą i małżonkami byli w muzeum zagłady Auschwitz. Ich trzeba było przymusowo dogadać dużo wcześniej i zabrać na Wawel i pokazać potęgę Rzeczypospolitej. Zabrać do starej katedry i pokazać potęgę i wiek Rzeczypospolitej. Złoty wiek. (...) Jedynym wspomnieniem wiceprezydenta USA z Polski będzie afera o mienie żydowskie i jedyne co mu pokazali, bo tylko to widocznie mieli, to  muzeum polskie obozu w Auschwitz. To on tyle zapamięta.

Poniżej cała audycja. Rozmowa na temat relacji polsko-izraelskich zostaje zaczyna się od 29. minuty.

Warto przeczytać: Po konferencji bliskowschodniej ten film robi furorę. „Iran przyjął 120 000 Polaków w trakcie II WŚ” [wideo]

Podziel się