Szukaj

CBŚP rozbiło gang sprowadzający odpady z Niemiec. Przestępcy wwieźli do naszego kraju niemal 4 tys. ton śmieci [wideo]

18-10-2018 15:57
CBŚP Fot. Tygodnik Solidarność / Twitter.com / screen Twitter
Podziel się

Funkcjonariusze CBŚP rozbili gang, którego członkowie sprowadzali do Polski zmieszane odpady komunalne z Niemiec. Z ustaleń śledczych wynika, że przestępcy wwieźli do naszego kraju nawet 4 tys. ton śmieci, dzieli czemu zarobili ponad 1,2 mln złotych. W sprawie wskazano 20 osób podejrzanych, a 12 z nich usłyszało ponadto zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest od dwóch lat przez funkcjonariuszy CBŚP z Zarządu w Kielcach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Tarnowie. Ze wstępnych informacji wynikało, że kilka osób może w sposób nielegalny składować różnego rodzaju odpady. Po zweryfikowaniu tych doniesień, przeprowadzono akcję, w wyniku której rozbito sześcioosobową grupę składującą śmieci w Tokarni (woj. świętokrzyskie).

Koniecznie przeczytaj: Polskie służby rozbiły tzw. „grupą ożarowską”. W trakcie skoordynowanej akcji zatrzymano 26 osób [wideo]

Czytaj też: „Najlepsza akcja meczu”. Kibice bezlitośni po porażce z Włochami. Polska reprezentacja wygwizdana [foto+wideo]

Niedługo później funkcjonariusze ustalili, że przestępczy proceder sprowadzania śmieci ma charakter międzynarodowy, bowiem gangsterzy przywozili odpady z Niemiec, które zamiast do recyklingu trafiały na składowiska w Zgierzu, Sarbii oraz Bzowie. Co prawda, były one transportowane przez podmioty posiadające zezwolenia Ministra Ochrony Środowiska, ale na wysypiska przywożono odpady wraz z dokumentacją świadczącą o tym, że pochodzą z Polski. Z ustaleń śledczych wynika, że przestępcy otrzymywali 75 euro za tonę.    

W ostatnich dniach policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Kielcach przeprowadzili kolejną akcję, podczas której na terenie woj. mazowieckiego, wielkopolskiego, śląskiego i małopolskiego zatrzymali kolejnych osiem osób, również podejrzewanych o sprowadzanie wbrew przepisom ustawy odpadów komunalnych z Niemiec.

Prowadzone postępowanie wciąż ma charakter rozwojowy. Jak dotąd, w śledztwie wytypowano 20 podejrzanych, którym łącznie przedstawiono 39 zarzutów.

Warto przeczytać: Były szef NATO docenia polską politykę energetyczną i poucza Niemcy. „Berlin powinien szukać w Warszawie przykładu”

Podziel się