Szukaj

Były senator PO skazany za „nieudolne usiłowanie posiadania kokainy”

30-09-2016 21:56
Krzysztof Piesiewicz, były senator PO, 2010 Fot. Sławomir Kaczorek / wikipedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Zaskakujący wyrok wydano w sprawie Krzysztofa Piesiewicza, która ciągnie się już od 2008 roku. Były senator PO zmuszony będzie zapłacić grzywnę w wysokości 10,5 tys. zł za „nieudolne usiłowanie posiadania” kokainy. Piesiewicz, według ustaleń sądu, myślał, że jest w posiadaniu narkotyku (mimo, że nie był) i próbował namawiać inne osoby do jego zażywania.

Były senator PO zmuszony będzie też ponieść wszystkie koszty postępowania sądowego w wysokości 10 tys. zł. Wyrok na posiedzeniu niejawnym wydał Sąd Rejonowy dla Warszawy-Żoliborza, który rozpatrywał sprawę Piesiewicza po raz drugi, po tym jak pierwszy wyrok – uniewinniający, został uchylony częściowo przez sąd okręgowy w 2014 r.

Teraz sąd orzekł, że były senator jest winny „nieudolnego usiłowania posiadania 0,3 g kokainy”, a także „nieudolnego usiłowania udzielenia 4 września 2008 r. dwóm osobom kokainy”. Według sądu Piesiewicz myślał, że posiada narkotyk, choć w rzeczywistości użyty przez niego środek nim nie był i nie nadawał się do popełnienia czynu zabronionego, gdyż „nie stanowił środka odurzającego lub substancji psychotropowej, których posiadanie było wówczas zabronione, czego oskarżony sobie nie uświadamiał”.

Koniecznie przeczytaj: Burza po felietonie Ziemca. Dziennikarz „Wiadomości” krytykuje „dobrą zmianę” i „Misiewiczów”. Pożegna się z pracą w TVP?

Czytaj też: Dramatyczna relacja polityka SLD ze wspólnej podróży z kibicami Legii Warszawa. „Na mieście masz prze***ane, lewacka szmato”

Były minister sprawiedliwości w rządzie PO, prof. Zbigniew Ćwiąkalski, aby lepiej wyjaśnić zastosowany w tej sprawie przez sąd tok rozumowania, podał dwa obrazowe przykłady:

Nieudolne usiłowanie popełnienia czynu zabronionego jest wtedy, gdy przedmiot lub środek do popełnienia przestępstwa do tego się nie nadaje. Na przykład ktoś strzela do człowieka, ale strzela do trupa. Albo strzela do człowieka, myśląc, że ma ostre naboje, a strzela ślepakami.

Tak więc, Piesiewicz miał rzeczywisty zamiar popełnienia przestępstwa, ale mu się to nie udało, gdyż robił to nieudolnie. Uzasadnienie wyroku nie jest jawne, nie wiadomo więc tak naprawdę, jaki środek posiadał Piesiewicz, jak również dlaczego były senator był przekonany, że są to narkotyki.

Warto przeczytać: Wałęsa pozywa legendarnego działacza opozycji. „To brzmi jak ponury żart”

Podziel się