Szukaj

„Jan Gross boi się przyjechać do Polski, jest jak za komuny” – były ambasador Izraela sugeruje Polsce, co ta mogłaby zrobić w celu poprawy stosunków z Żydami

20-02-2018 22:45
Zwi Raw-Ner Fot. Piotr Drabik / Flickr / CC BY 2.0
Podziel się

Zwi Raw-Ner jest byłym ambasadorem Izraela. Podczas rozmowy z „Rzeczpospolitą” powiedział, co myśli o obecnej sytuacji w Polsce. Zaznaczył również, jakie powinniśmy podjąć kroki, aby poprawić nasze relacje z Żydami.

Tacy historycy jak Jan Tomasz Gross czy Jan Grabowski boją się przyjechać do Polski. Jak to wygląda? Tak było ostatni raz w czasach komunizmu

 – stwierdził Zwi Raw-Ner.

Następnie były ambasador powiedział, w jaki sposób Polska jest odbierana w Izraelu:

W Izraelu słyszymy, że w Polsce wybuchła fala antysemityzmu porównywalna do tej z marca 1968 r., kiedy partia komunistyczna prowadziła kampanię przeciw Żydom.

Koniecznie przeczytaj: Niewiarygodne. Nowelizacja ustawy o IPN nie podoba się mieszkającym w Polsce… Niemcom. „Były obozy zakładane i prowadzone przez polską administrację”

Czytaj też: Mocna wypowiedź wiceprezesa partii Wolność. Podczas wywiadu wyjaśnił, dlaczego Izrael sprzeciwia się nowelizacji ustawy o IPN [wideo]

Zwi Raw-Ner zasugerował również, co takiego powinna zrobić Polska, aby zatrzeć złe wrażenie związane z nowelizacją ustawy o IPN. Jego zdaniem nasz kraj mógłby oficjalnie uznać Jerozolimę za stolicę Izraela.

Zapraszamy! To mogłoby sporo zmienić, dać pozytywny efekt

stwierdził były ambasador.

Ponadto Zwi Raw-Ner zaznaczył, że dyskutowanie nad nowelizacją ustawy o IPN akurat w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu było sporym nietaktem.

Słyszałem od kolegów w Niemczech, jak są zadowoleni, że wreszcie nie mówi się w tym kontekście o ich kraju, tylko o tym, co Polacy robili lub nie robili w czasie wojny

– powiedział dyplomata.

Warto przeczytać: Burza po słowach szefa MSZ: „W Jedwabnem Polacy zabili Żydów i tego nikt się nie wypiera.(...) Gross jest naukowcem, ustawa o IPN go nie dotyczy”

Podziel się