Szukaj

Bruksela grozi Polsce w sprawie relokacji uchodźców

16-05-2017 22:22
Syryjscy imigranci na granicy Węgier
Podziel się

Obok Polski na cenzurowanym znalazły się też Węgry i Austria. Komisja Europejska zagroziła rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE, jeżeli do czerwca wymienione kraje nie przystąpią do relokacji uchodźców. A zaledwie kilka dni temu Grzegorz Schetyna zapewniał, że obecnie nie ma tematu relokacji…

We wtorek (16.05) Komisja Europejska wezwała Polskę, Austrię i Węgry do niezwłocznego rozpoczęcia relokacji uchodźców, grożąc jednocześnie wszczęciem procedury o naruszenie prawa unijnego, jeśli nie nastąpi to do czerwca.

„Mimo że większość państw członkowskich regularnie składa nowe zobowiązania i prowadzi relokację, Węgry, Polska i Austria jako jedyne nie dokonały relokacji ani jednej osoby. Stanowi to naruszenie ich zobowiązań prawnych, zobowiązań podjętych wobec Grecji i Włoch oraz zasady sprawiedliwego podziału odpowiedzialności" - podała Komisja Europejska.

Koniecznie przeczytaj: Poseł PO twierdzi, że dzięki Donaldowi Tuskowi Polskę ominął kryzys imigracyjny [WIDEO]

Czytaj też: Niemiecki dziennik: Komisja Europejska chce wprowadzić euro we wszystkich krajach UE

Mówimy bardzo jasno: nie ma zgody polskiego rządu na to, aby przymusowo były narzucone jakiekolwiek kwoty uchodźców – premier Beata Szydło, cytowana przez Polską Agencję Prasową, przedstawiła jednoznaczne stanowisko rządu w tej sprawie.

W podobnym tonie wypowiadał się wiceszef MSZ ds. europejskich.

Bez względu na okoliczności unijne będziemy bronili naszego suwerennego prawa do podejmowania decyzji azylowych; jeśli będzie trzeba, także przed sądami UE – zapewnił Konrad Szymański.

A jeszcze zaledwie kilka dni temu szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, dopytywany o stanowisko partii w sprawie przyjmowania uchodźców, bagatelizował problem, przekonując, że obecnie „nie ma tematu”…

Warto przeczytać: Polsce grozi wielomiliardowa kara za odmowę przyjęcia uchodźców

Podziel się