Szukaj

Joachim Brudziński interweniuje ws. zdjęć z kursów językowych. Policja już prowadzi działania [foto+wideo]

14-12-2018 20:51
Joachim Brudziński Fot. MSWiA / flickr.com / CC BY-ND 2.0
Podziel się

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński polecił komendantowi głównemu policji podjęcie stosownych działań ws. kursów EuroWeek – informuje PAP. Interwencja związana jest z doniesieniami medialnymi sugerującymi, że na zajęciach mogło dochodzić do molestowania nieletnich.

Na polecenie ministra odpowiednie działania ma podjąć komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Szef MSWiA rozmawiał też na ten temat z Anną Zalewską, minister edukacji narodowej, która poprzez kuratorów oświaty będzie wyjaśniała tę sprawę. Minister Joachim Brudziński zlecił również służbom wojewody dolnośląskiego podjęcie stosownych działań w celu wyjaśnienia tej bulwersującej sprawy

Koniecznie przeczytaj: Coraz głośniej o EuroWeek. Materiał o kontrowersyjnych obozach w „Wiadomościach” TVP [wideo]

Czytaj też: EuroWeek: Są pierwsze efekty interwencji kuratorium. „Absolutny zakaz uczestnictwa w kolejnych turnusach”

- przekazał PAP resort spraw wewnętrznych.

Oświadczenie w sprawie wydało także ministerstwo edukacji, które zapowiedziało przeprowadzenie natychmiastowej kontroli.

W związku z niepokojącymi sygnałami dotyczącymi sytuacji dzieci podczas zajęć organizowanych przez Fundację EuroWeek – Szkoła Liderów, Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska zleciła dziś Dolnośląskiemu Kuratorowi Oświaty Romanowi Kowalczykowi przeprowadzenie natychmiastowej kontroli warsztatów organizowanych przez Fundację.

Pomimo faktu, że Fundacja nie jest nadzorowana przez Ministra Edukacji Narodowej, a prowadzone formy zajęć podlegają bezpośrednio nadzorowi dyrektora szkoły, do której chodzą uczestnicy tych zajęć, kiedy pojawia się podejrzenie o zagrożeniu bezpieczeństwa dziecka, reagujemy natychmiast.

Minister Anna Zalewska jest w stałym kontakcie z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachimem Brudzińskim. Czekamy na wyniki kontroli Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, aby podjąć ewentualne dalsze kroki.

- czytamy w komunikacie cytowanym przez PAP.

Jeżeli potwierdzą się doniesienia medialne, interwencji nie wyklucza także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Postępowanie prokuratury miałoby na celu zbadanie „niepokojących doniesień o możliwych zachowaniach wymierzonych w dzieci, zwłaszcza nadużycia na tle seksualnym”.

O sprawie zrobiło się głośno w połowie tygodnia. Część mediów zaczęła publikować zdjęcia, które miały zostać wykonane na zajęciach integracyjno-językowych EuroWeek – Szkoła Liderów. Na fotografiach wrzuconych wcześniej na popularne portale społecznościowe widać dziewczynki, niektóre w wieku 11-13 lat, w towarzystwie dużo starszych mężczyzn o bliskowschodnim wyglądzie. Zdjęcia wzbudziły ogromne kontrowersje i nadal udostępniane są w mediach społecznościowych. Pojawiają się również filmy.

Paweł Wyrzykowski z partii Wolność udostępnił też screeny z rozmowami.

Kontrowersja wzbudził zwłaszcza poniższy fragment wypowiedzi młodej dziewczyny, która próbowała bronić EuroWeek.

Odwołując się do tego komentarza: „zostawię okno otwarte”, to nie ma żadnego podtekstu seksualnego. To jest jedynie przyjacielska propozycja, żeby po prostu się móc pożegnać, żeby posiedzieć sobie tę ostatnią noc z tym wolontariuszem

- mówi dziewczyna na nagraniu.

Jedna z moich koleżanek nawiązała z nim kontakt, oczywiście niemający żadnego podłoża seksualnego, tylko po prostu sobie z nim pisała. I on zaczął jej wysyłać filmiki, jak się masturbuje, zaczął jej wysyłać zdjęcia swojego prącia. Potem również się okazało, że właśnie stosował takie nieczyste taktyki

- dodaje.

Całość nagrania:

Policja poinformowała, że już sprawą się zajmuje i zabezpiecza odpowiednie materiały.

Prezes EuroWeek Adam Jaśnikowski odpiera zarzuty, twierdząc, że materiały mediów na ten temat są zmanipulowanie, a znaczna część zdjęć opublikowanych w internecie z hasztagiem „#euroweek” była robiona przez rodziców albo nauczycieli.

Więcej tutaj.

Warto przeczytać: Druzgocące wyniki kontroli polskich escape roomów. Część z nich zamknięto od razu [wideo]

Podziel się