Szukaj

Rafał Betlejewski nagrał film, w którym przybliża Żydom twórczość Jana Grossa i przeprasza za „polski antysemityzm”. Wymowna reakcja izraelskich internautów [wideo]

20-02-2018 00:31
Rafał Betlejewski Fot. Stand With Us / Facebook
Podziel się

Facebookowa strona Stand With Us ma olbrzymią żydowską społeczność. Aktualnie największe poruszenie wywołuje post, na którym zamieszczone jest nagranie Rafała Betlejewskiego. Polak przypomina historię II wojny światowej, jednak robi to w oparciu o twórczość Jana Grossa.

Podczas nagrania Rafał Betlejewski opowiedział o historii II wojny światowej z perspektywy Polski. Choć uwzględnił, że jako naród przeciwstawialiśmy się III Rzeszy, nie omieszkał wspomnieć o Polakach, którzy wydawali Żydów Niemcom. W swoim tezach powoływał się na socjologa Jana Grossa.

Ponieważ w materiale Betlejewski przyznawał, że niektórzy Polacy współpracowali z armią hitlerowską, komentujący film Żydzi byli zachwyceni. Ich zdaniem w końcu ktoś „od nas” przyznał się do prawdy. O ile jednak autor nagrania jest chwalony, o tyle Polska często opisywana jest w wyjątkowo wulgarny sposób. Izraelskiej społeczności podobały się zwłaszcza te fragmenty, w których Betlejewski przekonuje Polaków do tego, że nie możemy wypierać się pewnych historycznych wydarzeń. Nawet, jeśli są dla nas niekorzystne i bolesne.

Koniecznie przeczytaj: „Jan Gross boi się przyjechać do Polski, jest jak za komuny” – były ambasador Izraela sugeruje Polsce, co ta mogłaby zrobić w celu poprawy stosunków z Żydami

Czytaj też: Zaskakujące słowa rzecznika Platformy Obywatelskiej. Jan Grabiec uważa, że Donald Tusk jest jak… Jan Paweł II [WIDEO]

Znaleźli się Żydzi, którzy zarzucają Polakom nieprzyjmowanie uchodźców. Komentarze w stylu: „kiedyś nie chcieliście mieć u siebie Żydów, teraz nie chcecie imigrantów” są często spotykane. Inni z kolei przypominają, że Polska w dalszym ciągu jest winna ich rodzinom odszkodowania za straty materialne z czasów II wojny światowej. Żydzi traktują więc materiał Betlejewskiego jako dowód na to, że mają rację i wielu Polaków faktycznie można uznać za antysemitów.

Choć niektórzy z naszych rodaków próbowali tłumaczyć w komentarzach, że Betlejewski jest w Polsce kontrowersyjną postacią a twórczość Jana Grossa jest mocno krytykowana, szybko zostali stłamszeni agresywnymi komentarzami ze strony Żydów.

Warto przeczytać: Burza po słowach szefa MSZ: „W Jedwabnem Polacy zabili Żydów i tego nikt się nie wypiera.(...) Gross jest naukowcem, ustawa o IPN go nie dotyczy”

Podziel się