Szukaj

Behemoth sprofanował polskie godło! Sprawę bada prokuratura

30-09-2016 10:29
Adam Darski (Nergal), zespół Behemoth Fot. Olga Wiącek / wikipedia.org / CC BY-SA 2.5
Podziel się

Zespół Nergala, tym razem, aby zyskać rozgłos, postanowił znieważyć polskie godło. Mieszkaniec Pomorza zgłosił zawiadomienie do gdańskiej prokuratury w związku z plakatem Behemotha, na którym widniejsze polski orzeł… z diabelskimi rogami, odwróconych krzyżem, wężami i czaszkami, w dodatku z podpisem „Rzeczpospolita niewierna”.

Tatiana Paszkiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, poinformowała, że śledztwo będzie prowadzone w związku z możliwością naruszenia art. 137 par. 1 Kodeksu karnego, który brzmi następująco:

Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Koniecznie przeczytaj: Prezydent Poznania zgadza się na koncert Behemotha i ironicznie odpowiada oburzonemu wojewodzie

Czytaj też: Nowoczesna za odrzuceniem projektu wprowadzającego kary za „polskie obozy śmierci”

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył pod koniec sierpnia Marek Dudziński, radny gdyńskiej dzielnicy Karwiny.

Chodziło o ilustrację przedstawiającą przeróbkę polskiego godła, która pojawiała się na plakatach i koszulkach promujących trasę koncertową zespołu „Rzeczpospolita niewierna”. Grafika, która wykonana została w biało-czerwonej kolorystyce, przedstawia orła przypominającego tego z godła RP, jednak z dorysowanymi szatańskimi rogami, z czerwonymi oczami i czaszkami umieszczonymi w skrzydłach. Co więcej, w centralnej części ilustracji znajduje się odwrócony krzyż, a orła oplatają dwa diaboliczne węże. Dodajmy, że Betemoth wydał ostatnio płytę o wiele sugerującym tytle „The Satanist”.

Grafika jest jasnym i czytelnym nawiązaniem do godła Rzeczpospolitej Polskiej. Jego karykatura wraz z tytułem trasy koncertowej +Rzeczpospolita Niewierna+, odwróconym krzyżem w grafice i wieloletnią praktyką zespołu w profanowaniu symboli szczególnego kultu (np. krzyż) daje jasny obraz intencji muzyków, którą oprócz informacji o koncercie jest publiczne znieważenie symbolu narodowego – napisał z zawiadomieniu do prokuratury Dudziński.

Do złożonego w gdańskiej prokuraturze zawiadomienia dołączył też Ryszard Nowak z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami. Dudziński wcześniej zapowiadał, że będzie przekonywał kluby, w których ma zagrać Behemoth, aby te odwołały koncerty satanistycznego zespołu. Radny z Gdyni odniósł już pierwszy sukces w tej sprawie – koncert w Bydgoszczy został odwołany.

Behemoth już wielokrotnie dopuszczał się bezczeszczenia ważnych dla Polaków i katolików symboli, do tej pory koncentrując się jednak głównie na obrazie uczuć religijnych. Nergal, lider zespołu, w 2007 r. podarł Biblię w czasie koncertu. Wtedy nie udało się go skazać. Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną od wyroku uniewinniającego kontrowersyjnego muzyka.

Warto przeczytać: Szuchewycz krytycznie o deklaracji polsko-ukraińskiej: „napisali, że nasze zachodnie ziemie są polskie”

Podziel się