Szukaj

Wyznaczono nowego ambasadora Izraela w Polsce. Anna Azari odchodzi. „Już dawno powinna zostać odwołana” [foto]

30-10-2018 19:08
Alexander Ben-Zvi Fot. Bratislavská župa / wikimedia.org / CC BY 2.0
Podziel się

W lecie przyszłego roku nastąpi zmiana ambasadora Izraela w Polsce. Alexander Ben-Zvi zastąpi Annę Azari, która swoim przemówieniem w Auschwitz rozpętała poważny konflikt na linii Polska-Izrael.

Początkowo o wymianie ambasadora w Polsce donosiły izraelskie media. Informacje oficjalnie potwierdził Marek Magierowski.

Alexander Ben-Zvi, zastępca dyrektora generalnego w izraelskim MSZ, został mianowany nowym ambasadorem Izraela w Polsce

- napisał na Twitterze ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski.

Gratulację i powodzenia

- dodał.

Koniecznie przeczytaj: Ambasador Anna Azari opowiedziała o nastrojach panujących wśród jej rodaków. „Obywatele Izraela wciąż dopytują, czy mogą bezpiecznie przyjeżdżać do Polski”

Czytaj też: Szokujące słowa ambasador Izraela w rocznicę Marca ’68: „Wiem, jak w Polsce łatwo obudzić i przywołać wszystkie antysemickie demony”

Alexander Ben-Zvi obecnie jest zastępcą dyrektora generalnego MSZ w Izraelu, kieruje także wydziałem ds. Eurazji. Niedawno uczestniczył w rozmowach z Rosją ws. konfliktu w Syrii. Do 2015 r. był ambasadorem na Słowacji.

Uważa się, że zmiana ambasadora przez Izrael jest próbą polepszenia relacji z Polską. Przed tym jak wybuchł konflikt związany z ustawą o IPN, nasz kraj uważany był za najbliższego dla Izraela sojusznika w Unii Europejskiej.

Sprawę odwołania Anna Azari skomentował m.in. ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który uważa, że dyplomatka już dawno powinna była opuścić Polskę.

Warto przeczytać: Prezydent Donald Trump mianował nowego ambasadora USA w Polsce. Internauci bardzo szybko znaleźli osobę odpowiedzialną za tą decyzję [FOTO]

Podziel się