Szukaj

Niepokojące słowa ambasador Izraela w Polsce. Dotyczą roszczeń żydowskich wobec Polski

31-05-2019 17:59
Anna Azari ambasador Izraela w Polsce Fot. Fakty RMF FM / YouTube / YouTube
Podziel się

Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari udzieliła wywiadu, w którym skomentowała obecne polsko-izraelskie relacje oraz kwestię roszczeń żydowskich wobec naszego kraju.

W trakcie wywiadu dla Interii Anna Azari oceniła, że obecne stosunki polsko-żydowskie załamały się od momentu nowelizacji ustawy o IPN:

Kiedy czasami myślę o relacjach polsko-izraelskich, dochodzę do takich wniosków, że obecnie są one absurdalne. Dlatego, że mówimy o dwóch bardzo przyjacielskich w stosunku do siebie krajach, z tymi samymi strategicznymi interesami. Z tym samym głównym, kluczowym wręcz partnerem, czyli Stanami Zjednoczonymi i bazową przyjaźnią między sobą. To jest jedna strona tych relacji. A z drugiej strony mamy cały ten hałas, który idzie falami od nieszczęsnej nowelizacji ustawy o IPN.

Koniecznie przeczytaj: Ambasador Anna Azari opowiedziała o nastrojach panujących wśród jej rodaków. „Obywatele Izraela wciąż dopytują, czy mogą bezpiecznie przyjeżdżać do Polski”

Czytaj też: Wyznaczono nowego ambasadora Izraela w Polsce. Anna Azari odchodzi. „Już dawno powinna zostać odwołana” [foto]

Podczas rozmowy ambasador Izreala w Polsce wypowiedziała się również w sprawie restytucji mienia żydowskiego: 

Jest bardzo dużo ludzi, którzy jeszcze walczą o swój majątek. W większości nieżydowski. Można jeszcze przez 100 lat się tym zajmować na poziomie sądów, tak jak teraz. A można dojść do formuły jak w innych krajach, w których w większości nie zwrócono całego majątku, a całą sprawę rozwiązano raczej symbolicznie.Kilka krajów przygotowało odpowiednie ustawy. Drugi temat, który też można poruszyć, a o którym w Polsce nie ma dyskusji – to sprawa budynków, które bardzo często należały do gmin żydowskich. Proces zwrotu majątku postępuje, ale ostatnio bardzo, bardzo wolno.

- wyjaśniła Anna Azari.

Warto przeczytać: Szokujące słowa ambasador Izraela w rocznicę Marca ’68: „Wiem, jak w Polsce łatwo obudzić i przywołać wszystkie antysemickie demony”

Podziel się