Szukaj

„Antypisowscy” Europejscy Demokraci z Niesiołowskim na czele chcą koalicji z KOD-em

22-09-2016 14:46
Stefan Niesiołowski, Platforma Obywatelska, 2011 Fot. Platforma Obywatelska RP / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Wczoraj ogłoszono powstanie nowego koła poselskiego o nazwie Europejscy Demokraci. W jego skład weszli wyrzuceni z Platformy Obywatelskiej Jacek Protasiewicz, Stanisław Huskowski i Michał Kamiński oraz Stefan Niesiołowski, który wczoraj sam zrezygnował z członkostwa z PO. Czwórka polityków zapowiedziała, że jako „antypisowska opozycja” chce dołączyć do koalicji Wolność Równość Demokracja, której członkiem jest m.in. KOD.

Jacek Protasiewicz podczas wczorajszej konferencji tłumaczył, skąd wzięła się nazwa nowego koła:

Zagrożona jest polska obecność w Europie, polskie marzenie by być fundamentem Europy. Prawo i Sprawiedliwość zamierza nas marginalizować w Unii Europejskiej. Będąc w pierwszym kręgu, już wkrótce nie będziemy do niego zapraszani. Stąd nasza nazwa „Europejscy Demokraci”. Jesteśmy częścią Europy, bo wiemy jak ważna jest ta obecność dla kraju.

Koniecznie przeczytaj: Lis ironizuje z KOD: „Geriatryczny lennonizm”

Czytaj też: Mariusz Błaszczak ostrzega przed chuliganami z KOD-u

Europejscy Demokraci przekonują, że skład koła ma być wkrótce poszerzony, bo jak twierdzi Protasiewicz - „co najmniej dwa razy tyle osób z nimi rozmawiało”.

Kamiński, Huskowski i Protasiewicz zostali wykluczeni z PO już w lipcu. Stefan Niesiołowski, który wczoraj odszedł z Platformy Obywatelskiej, bronił wtedy trójkę wyrzuconych posłów i razem z 30 innymi parlamentarzystami z PO działał na rzecz przyjęcia ich z powrotem do partii. Protesty nic jednak nie dały, zarząd Platformy swojej decyzji nie zmienił. Nie pomogło nawet wsparcie byłej premier Ewy Kopacz.

Niesiołowski tłumacząc swoją decyzję o odejściu, powiedział, że PO przestało być partią demokratyczną, a Schetyna oraz jego najbliżsi współpracownicy wykluczają kolejne osoby z partii, nie z powodów merytorycznych – ale dlatego, że nie przepadają one za obecnym szefem Platformy.

Poseł dodał też, że prawdziwym wrogiem, z którym należy walczyć jest PiS, gdyż przez tą partię zagrożona jest demokracja w Polsce. Stanisław Huskowski uzupełnił zaraz tą wypowiedź, dodając, że ich celem w najbliższym czasie jest ścisła współpraca z Komitetem Obrony Demokracji.

Warto przeczytać: Ostentacyjne promowanie KOD-u przez Europarlament i Rożę Thun. „KOD gromadzi tysiące ludzi dobrej woli”.

Podziel się