Szukaj

Andrzej Duda tym razem ułaskawi Zygmunta Miernika? Skazany na 10 miesięcy za rzucenie tortem w sędzinę antykomunistyczny opozycjonista stara się o status więźnia politycznego

13-09-2016 11:11
Młotek na biurku w sali rozpraw
Podziel się

Trwają rozmowy na temat ewentualnego ułaskawienia Zygmunta Miernika, byłego opozycjonisty antykomunistycznego, który został skazany na 10 miesięcy więzienia za rzucenie tortem w sędzinę podczas procesu gen. Czesława Kiszczaka. Sam Miernik stara się o status więźnia politycznego.

W 2013 r. podczas procesu Czesława Kiszczaka Zygmunt Miernik rzucił tortem w sędzinę Annę Wielgolewską. Tak do sytuacji odniósł się skazany: Zostałem skazany za „protest tortowy”, czyli za protest przeciwko sędziom, którzy skutecznie uniemożliwiali osądzenie zbrodniarzy stanu wojennego. Przez 30 lat nikt nie został praktycznie osądzony. Tortem dostała sędzia, która chciała utajnić rozprawę Kiszczaka.

Koniecznie przeczytaj: Zygmunt Miernik zostanie w więzieniu. Rzecznik Praw Obywatelskich nie znalazł podstaw do kasacji wyroku

Czytaj też: Michalkiewicz zastanawia się, co Andrzej Duda obiecał Żydom w Nowym Jorku

W pierwszej instancji sąd skazał go na dwa miesiące pozbawienia wolności, a w drugiej – aż na 10 miesięcy bezwzględnego więzienia. Wyrok dla opozycjonisty z czasów komunizmu w Polsce wywołał falę sprzeciwów. Do stowarzyszenia Niezłomni dołączyli Solidarni 2010 i Ruch Kontroli Wyborów.

Zofia Romaszewska, doradca społeczny prezydenta Andrzeja Dudy, namawia głowę państwa do skorzystania z prawa łaski, ponieważ uważa, że wyrok drugiej instancji to zemsta, która ze sprawiedliwą karą nie ma nic wspólnego.

Miernik w I instancji usłyszał wyrok dwóch miesięcy bezwzględnego więzienia, a to jest bardzo dużo za rzucenie w kogoś tortem, co oczywiście nie jest godne pochwały. W II instancji dostał już 10 miesięcy, a to jest już czysta łobuzerka i zemsta. Jak coś jest zemstą, to jestem zdania, że pan prezydent powinien ułaskawić taką skazaną osobę – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską. Romaszewska proponuje, aby Miernik odsiedział wyrok pierwszej instancji, czyli dwa miesiące więzienia, a następnie został ułaskawiony. To miałoby pokazać, że Duda honoruje wyroki sądów, ale nie „akty zemsty”. Koncepcja jest taka, aby rodzina wystąpiła z wnioskiem o ułaskawienie po tych dwóch miesiącach albo żeby sam prezydent z własnej inicjatywy skorzystał z prawa łaski­ – wyjaśnia Romaszewska.

W imieniu Miernika o ułaskawienie poza Romaszewską zabiegają inni politycy, m.in. Andrzej Melak (PiS) i Kornel Morawiecki (Wolni i Solidarni).

Miernik poszedł za to do więzienia, natomiast Kiszczak za swoje zbrodnie podczas stanu wojennego nigdy nie odpowiedział. To jest patologia. Dlatego włączyłem się w walkę o jego obronę i ułaskawieniu go przez prezydenta Andrzeja Dudę - mówił WP Morawiecki.

Warto przypomnieć, że jeden wniosek o ułaskawienie Miernika został już odrzucony 16 maja. Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy w decyzji odmownej poinformowała wnioskodawcę, którym było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Internowanych i Represjonowanych z siedzibą w Siedlcach, że o zastosowanie prawa łaski może ubiegać się tylko członek najbliższej rodziny, obrońca, małżonek, osoba pozostająca w bliskim pożyciu lub sam skazany i jako podstawę prawną podała art.560§1 Kodeksu Postępowania Karnego. Wyjaśnienie kancelarii budzi zdziwienie, zwłaszcza, że wnioskodawca jako podstawę prawną wyraźnie zaznaczył przepisy Konstytucji, które według praktyki prawnej nie wiążą się z obowiązkiem składania żadnych wniosków formalnych. Tym bardziej, że przy ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego sama kancelaria powołała się na art. 139 Konstytucji, twierdząc, że przepisy KPK w takich przypadkach nie mają zastosowania.

Nie wszystkim jednak kwestia ułaskawienia Miernika odpowiada. Lider koalicji Niezłomni Adam Słomka wolałby, aby nie doszło ono do skutku. Ułaskawienie Miernika jest bardzo realne i bardzo bym tego nie chciał. Nasz protest się świetnie rozwija, nowi ludzie przychodzą. W ten sposób naciskamy na PiS, żeby nie był taki miękki, zaczął pozbywać się komunistycznych prokuratorów i sędziów. Symbolem tego ruchu jest Miernik. Jeśli go nam szybko puszczą, to utrudnią nam działanie. Wcale więc nie zabiegam o to ułaskawienie – powiedział.

Warto przeczytać: Andrzej Duda wróci z USA z niezwykłym pojazdem pancernym

Podziel się