Szukaj

Andrzej Duda na 25-leciu Radia Maryja mówił o skuteczności „moherowych beretów”

04-12-2016 14:17
Andrzej Duda, prezydent Polski Fot. Piotr Drabik / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Prezydent RP Andrzej Duda wziął w sobotę udział w obchodach 25-lecia powstania Radia Maryja. W przemówieniu dziękował za „za wielkie dzieło wspólnoty, wielkie dzieło miłosierdzia i wielkie dzieło budowania siły polskiego społeczeństwa i siły polskiej państwowości”, podkreślił też skuteczność w działaniu „moherowych beretów”.

W uroczystościach z okazji 25 rocznicy powstania Radia Maryja poza prezydentem uczestniczyli także szef MON Antonii Macierewicz, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Andrzej Duda wygłosił przemówienie, w którym podkreślał znaczenie Radia Maryja, nie szczędząc rozgłośni wielu ciepłych słów. W swojej mowie prezydent nawiązał do słów Jana Pawła II z 1995 r., który dziękował wtedy Bogu, że „jest w Polsce takie radio i że nazywa się Radio Maryja”.

Koniecznie przeczytaj: Włochy: Radio Maryja ostro skrytykowane przez Watykan

Czytaj też: Andrzej Duda rozmawiał z Donaldem Trumpem

Przybyłem, żeby podziękować, bo jeżeli 22 lata temu nasz ojciec święty codziennie Panu Bogu dziękował, wypada, żeby prezydent RP podziękował Panu Bogu i tym, którzy Radio Maryja stworzyli. Nie tyle za dzieło ewangelizacji, jako takie, ale za wielkie dzieło wspólnoty, miłosierdzia i budowania siły polskiego społeczeństwa i polskiej państwowości – powiedział prezydent, który dodał, że siła katolickich mediów to także „Nasz Dziennik”, TV Trwam i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej.

Duda dziękował też za „niezłomność” Radia Maryja, które „od początku lat dziewięćdziesiątych opierało się prądom liberalnym, a później także lewicowym”, „przekazując podstawowe wartości”, ale także mówiąc, „jakie powinno być polskie państwo”.

Mówiono o tym, jaki jest świat wartości, czego potrzebuje człowiek, żeby móc naprawdę godnie żyć, o tym, jakie powinno być polskie państwo, aby można było mówić, że jest państwem godności, solidarności, wolności, sprawiedliwości i że jest państwem demokratycznym, w tym znaczeniu podstawowym, aby było demokratyczne dla każdego obywatela, a nie tylko dla elity – podkreślał prezydent, który nawiązał też do określeń, jakich używano w stosunku do słuchaczy radia.

Właśnie to Radio Maryja głosiło od samego początku, choć było nazywane ciemnogrodem, klerykałami, moherami – dodał Andrzej Duda.

Chwilę później prezydent odniósł do sprawy sprzed paru lat, związanej z nieprzyznaniem Lux Veritatis pozwolenia na nadawanie na multipleksie cyfrowym. Duda nazwał decyzję niesprawiedliwością, jednocześnie podkreślając skuteczność działania słuchaczy Radia Maryja, których porównał do jednostki wojskowej polskich sił specjalnych.

Moherowe berety okazały się tak skuteczne, jak szare berety żołnierzy JW Grom. Sprawność beretów ocenia się po tym, czy osiągnęły zwycięstwo – dodał.

Warto przeczytać: Para prezydencka złożyła życzenia uczestnikom… „Sylwestra z Andrzejem Dudą”

Podziel się