Szukaj

Adam Szpałka „w imieniu milionów Polaków” pisze list do Timmermansa i prosi o interwencję ws. Polski. Poseł punktuje: „Ukraińcy Cię chwalą, teraz o Niemców Ci chodzi”

15-02-2018 21:41
Adam Szpałka Fot. Superstacja / You Tube / screen YouTube
Podziel się

Poseł Nowoczesnej wywołał oburzenie, kiedy pochwalił się swoim listem do Fransa Timmermansa. Adam Szpałka apeluje w nim, by wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej „konsekwentnie stał na straży poszanowania unijnych wartości” i „nadal angażował w obronę demokratycznych fundamentów w Polsce”.

Z uznaniem obserwuję Pańskie działania podejmowane w imieniu KE na rzecz obrony praworządności w Polsce. My, Polacy, w 2003 r. w zdecydowanej większości zdecydowaliśmy o przystąpieniu do europejskiej wspólnoty wartości i w tamtym momencie uznaliśmy KE za „naszą” instytucję, współodpowiedzialną za ochronę zasad leżących u podstaw integracji – zaczyna poseł Nowoczesnej.

Przez ostatnie dwa lata Pańskie zaangażowanie dawało nam nadzieję, że Polska nie wyrzekła się wartości europejskich i pozostanie w pełni demokratycznym, respektującym zasady państwem prawa. Pańskie słowa o niebezpiecznej ewolucji współczesnych systemów demokratycznych były dla nas przestrogą - dodaje Szłapka.

Koniecznie przeczytaj: Ten list może zażegnać konflikt pomiędzy Polską a Izraelem. Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata napisali, dlaczego oba kraje powinny się pogodzić

Czytaj też: Platforma Obywatelska i Nowoczesna połączyły siły. Zapowiedzi się niezwykle huczne: „Nasz cel sprowadza się do obrony Polski przed PiS-em”

Mamy nadzieję, że Pańska wizyta w Warszawie będzie przełomowa i spowoduje wycofanie się rządu PiS z niekonstytucyjnych reform w systemie sprawiedliwości. Obawiamy się jednak, że kroki podejmowane przez rząd Mateusza Morawieckiego będą powierzchowne i obliczone jedynie na zatrzymanie tzw. procedury art. 7 Traktatu. Nie będą zatem oznaczały rzeczywistej naprawy systemu sprawiedliwości, która przywróci praworządność. Uważamy, że w sprawach fundamentalnych, konstytucyjnych, tj. utrzymania trójpodziału władzy, niezależności sądów i niezawisłości sędziów, nie może być miejsca na kompromisy. A politycy nierespektujący tych zasad powinni się spotkać z ostracyzmem - czytamy w liście.

Apeluję do Pana, w imieniu własnym i milionów Polaków, o konsekwentnie trwanie na straży art. 2 Traktatu o UE. (…) Jeśli pozwoli się na erozję tych wartości w Polsce, będzie to jednoznaczne z wypchnięciem Polaków ze Wspólnoty europejskiej, a Polski z UE. Dziś musimy zrobić wszystko, żeby tej ceny nie przyszło nam zapłacić i bardzo liczymy na Pańskie dalsze zaangażowanie w obronę demokratycznych fundamentów w Polsce – pisze Szłapka.

List parlamentarzysty spotkał się z ostrą reakcją zarówno polityków, jak i internautów:

Adam, sam Timmermans może nie dać rady ale może Bundeswehrę byś poprosił? - ironizował Paweł Kukiz.

W imieniu milionów Polaków prosisz o interwencję zewnętrznych sił? Ukraińcy Cię chwalą, teraz o Niemców Ci chodzi – ostro skomentował Marek Jakubiak.

Poniżej niektóre z reakcji internautów.

Warto przeczytać: Wiceprzewodniczący KE zapytał Andrzeja Dudę o reformę sądownictwa. Tak ostrej odpowiedzi chyba się nie spodziewał [WIDEO]

Podziel się