Szukaj

Kontrowersyjna wypowiedź Rzecznika Praw Obywatelskich. Adam Bodnar porównał obecną sytuację w kraju do tej z marca 1968 roku

08-03-2018 11:19
Adam Bodnar Fot. Adrian Grycuk / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0 PL
Podziel się

W środę podczas debaty „Rok 1968. Obywatelstwo: łaska władzy czy prawo?” Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar niespodziewanie stwierdził, że obecnie w naszym kraju są znów naruszane prawa człowieka, podobnie jak miało to miejsce 50 lat temu.

Podczas swojego wystąpienia Adam Bodnar powiedział m.in., że wydarzenia z marca 1968 roku są niezwykle trudnym momentem w historii Polski i do dziś przywołują traumatyczne wspomnienia:

Każda z rocznic polskich przełomów i zrywów wolnościowych ma dla nas wielką wagę. Jednak pamięć o tym, co się działo w 1968 r. niesie w sobie szczególną traumę.

W trakcie przemówienia Rzecznik Praw Obywatelskich przypomniał o panujących wówczas nastrojach społecznych, które wywołane zostały rządową propagandą: 

Koniecznie przeczytaj: Prof. Jan Żaryn wskazał odpowiedzialnych za pobudzanie antysemickich nastrojów w marcu 1968 roku. „Nagonka nastąpiła z moskiewsko-komunistycznego nadania”

Czytaj też: Premier Mateusz Morawiecki o wydarzeniach z marca 1968 roku. „Marzec '68 powinien być dla walczących Polaków powodem do dumy” [wideo]

I to wszystko działo się w czasach pokoju. Wystarczyło stworzenie mechanizmów nienawiści, ksenofobii, wykluczenia i szykanowania, zaprzęgniętych w państwową machinę

Podczas swojego wystąpienia Adam Bodnar nie omieszkał także wbić szpilki obecnym polskim władzom. Jego słowa zabrzmiały jednak niezwykle kontrowersyjnie:

Jednocześnie, jeśli śledzimy obecne życie publiczne, to dostrzeżemy bez trudu, że przejawy wielu z tych naruszeń możemy zaobserwować także obecnie. Tym bardziej powinniśmy się ich obawiać i im się sprzeciwiać. A jeśli sprzeciw nic nie daje, powinniśmy je przynajmniej dokumentować.

Warto przeczytać: Tomasz Lis pisze o fali narastającego antysemityzmu. Obecną sytuację w kraju porównuje do marca 1968 roku

Podziel się