Szukaj

200 tys. zł zebrane dla rodziny polskiego kierowcy zabierze skarbówka?

27-12-2016 23:02
Łukasz Urban
Podziel się

Po tym jak Łukasz Urban został zamordowany przez terrorystę w Berlinie kierowca z Wielkiej Brytanii postanowił zorganizować zbiórkę pieniędzy, aby wesprzeć rodzinę Polaka. Wszystko wskazuje, że uda się zebrać zakładany milion złotych. Jednak, zgodnie z przepisami polskiego prawa, ogromna część z tej sumy zostanie prawdopodobnie zabrana przez fiskusa.

Pieniądze zbierane są przez osobę prywatną, więc zgodnie z prawem od takiej darowizny należy opłacić w Polsce podatek w wysokości 20%, a więc zamiast do rodziny Łukasza 200 tys. zł trafi do budżetu państwa.

Niestety, nie może tu być mowy o żadnym zwolnieniu podatkowym, które można byłoby zastosować. Oczywiście cel jest słuszny i zapewne wszyscy zgadzamy się, że nie powinien powstawać tu obowiązek podatkowy, ale czytając przepisy literalnie nie widzę tu żadnej innej możliwości – mówi Łukasz Bączyk, ekspert podatkowy Crido Taxand.

Koniecznie przeczytaj: Czy fiskus zabierze 200 tys. zł ze zbiórki dla rodziny polskiego kierowcy? Jest odpowiedź Izby Skarbowej

Czytaj też: Wielki sukces zbiórki dla rodziny polskiego kierowcy. W krótkim czasie udało się zebrać ogromną kwotę!

Szkoda, że tak wielka suma pieniędzy od darczyńców zostanie przekazana na zupełne inny cel niż tego by sobie życzyli. Inaczej sprawa wyglądałaby gdyby pieniądze były zbierane przez fundację, ale na to jest już za późno.

O ogromnym sukcesie zbiórki dla rodziny polskiego kierowcy pisaliśmy tutaj: Wielki sukces zbiórki dla rodziny polskiego kierowcy. W krótkim czasie udało się zebrać ogromną kwotę! Na chwilę obecną uzbierana kwota to 172,5 tys. funtów czyli około 893 tys. zł.

Warto przeczytać: Skarbówka zabierze 200 tys. zł podatku ze zbiórki dla rodziny polskiego kierowcy? Ministerstwo finansów odpowiada

Podziel się