Szukaj

12 lat temu odszedł św. Jan Paweł II. Jego pielgrzymki do Polski odmieniły nasz kraj [WIDEO]

02-04-2017 16:31
Jan Paweł II w Gdyni w 1987 r. Fot. Arek1979 / wikimedia.org / CC BY-SA 2.5
Podziel się

Dzisiaj mija 12 rocznica śmierci polskiego papieża. 2 kwietnia 2005 roku „do domu Ojca” odszedł św. Jan Paweł II. Wielki Polak odmienił nie tylko oblicze Kościoła katolickiego, ale także miał ogromny wpływ na losy naszego kraju.

Św. Jan Paweł II zmarł po długiej walce z chorobą Parkinsona. Do końca pełnił obowiązki głowy Kościoła. W sobotę 2 kwietnia 2005 r. wierni zgromadzeni na placu św. Piotra oraz miliony osób oglądających przekaz w mediach usłyszało słowa arcybiskupa Leonardo Sandriego: „o godzinie 21.37 nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca”.

Jan Paweł II został kanonizowany w 27 kwietnia 2014 r., beatyfikacja miała miejsce 3 lata wcześniej, 1 maja 2011 r. Jego drogę do świętości uznano za najszybszą w nowożytnej historii. Życie Karola Wojtyły i jego posługa kapłańska pod każdym względem były wyjątkowe.

Koniecznie przeczytaj: Najmocniejszy przekaz św. Jana Pawła II? Lewicowe media tak chętnie o nim zapominają [WIDEO]

Czytaj też: Kto wygrałby w II turze wyborów prezydenckich? Andrzej Duda czy Donald Tusk? Zaskakujące wyniki sondażu

Po tym jak został papieżem, św. Jan Paweł II osiem razy odwiedził Polskę. Za jedną z jego najważniejszych wizyt można bez wątpienia uznać pierwszą pielgrzymkę w 1979 r., która poprzedziła wolnościowy zryw „Solidarności”.

Chrystusa nie można wyłączać z dziejów człowieka w jakimkolwiek miejscu ziemi. Nie można też bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski - przede wszystkim jako dziejów ludzi, którzy przeszli i przechodzą przez tę ziemię. Dzieje ludzi! Dzieje narodu są przede wszystkim dziejami ludzi. A dzieje każdego człowieka toczą się w Jezusie Chrystusie. W Nim stają się dziejami zbawienia – mówił św. Jan Paweł II w czasie homilii wygłoszonej w Warszawie 2 czerwca 1979 r.

Ogromną rolę dla społeczeństwa polskiego miała także wizyta papieża w 1983 r., kiedy naród tak bardzo potrzebował słów otuchy w wyjątkowo trudnym okresie. Jan Paweł II mówił wtedy, w obecności Wojciecha Jaruzelskiego, o wielkim znaczeniu suwerenności narodu.

Warto przeczytać: Michalkiewicz o Benedykcie XVI i „polskich obozach śmierci” [WIDEO]

Podziel się