Szukaj

Zhakowanie maszyny do głosowania w USA dziecinnie proste? Specjaliści udowadniają [WIDEO]

08-11-2016 15:47
Hakowanie maszyny do głosowania w USA Fot. Cylance, Inc. / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Niedługo dowiemy się, kto zostanie następnym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Tymczasem eksperci ds. zabezpieczeń tuż przed głosowaniem postanowili udowodnić, jak w prosty sposób zhakować używane w wyborach maszyny do głosowania.

Specjaliści z firmy Cylance wybrali w tym celu najczęściej używany w amerykańskich komisjach wyborczych model maszyny do głosowania - Sequoia AVC Edge Mk1. Na początku trzeba podkreślić że, aby obejść zabezpieczenia urządzenia, konieczny jest fizyczny dostęp – wynika to z tego, że większość amerykańskich maszyn do głosowania działa w trybie offline.

Na filmie zamieszczonym poniżej pokazano, że nowe oprogramowanie można z łatwością wgrać do urządzenia, posługując się wcześniej spreparowaną kartą. Umożliwia to zmianę danych takich jak nazwa komisji, liczba oddanych głosów czy nawet imię i nazwisko kandydatów, którzy starują w wyborach.

Koniecznie przeczytaj: Przeciwnicy Trumpa podpalili flagę USA i krzyczeli „J**ać białą Amerykę” [WIDEO]

Czytaj też: Donald Trump wygrywa wybory! Nowy prezydent USA wygłosił przemówienie [WIDEO]

Eksperci podkreślają, że używane w USA maszyny do głosowania są mocno przestarzałe, a lista błędów w oprogramowanie czy przypadków wadliwego działania jest bardzo długa. Co ciekawe, jak do tej pory nie wykryto incydentów związanych z hakowaniem amerykańskich maszyn używanych w wyborach.

Według Amerykanów niezbyt bezpieczne urządzenia nie stanowią większego problemu – według zapewnień, mają one być dokładnie monitorowane podczas wyborów pod kątem ewentualnej ingerencji osób trzecich. Poza tym podkreśla się, że jednak większość obywateli w USA korzysta z tradycyjnej, papierowej formy głosowania.

Warto przeczytać: Pierwsze zgłoszone nieprawidłowości w wyborach w USA. Trump złożył pozew

Podziel się