Szukaj

Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Dzięki nim stworzono lek na raka!

24-11-2016 11:55
Łańcuch DNA
Podziel się

Odkrycie, którego dokonali naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego eksperci nazywają kamieniem milowym dla medycyny. Za uzyskanie licencji na polski wynalazek zagraniczne koncerny zapłaciły już ponad 600 mln dolarów.

Prof. Jacek Jemielity z UW poinformował w środę, na konferencji prasowej w Warszawie, że pierwsze badania kliniczne szczepionki przeciwnowotworowej, w której wykorzystano wynalazek polskich naukowców, wypadły pomyślnie. Lek, który przechodził testy, przeznaczony jest do leczenia czerniaka, jednego z najgroźniejszych nowotworów skóry.

Sukces badania klinicznego wzbudził ogromnie zainteresowanie odkryciem polskich naukowców wśród zagranicznych firm farmaceutycznych, które chcą wykorzystać je w opracowywaniu kolejnych leków na raka.

Koniecznie przeczytaj: Ukraiński poseł okrzyknięty „pianistą”. Głosował na „kilka rąk” [WIDEO]

Czytaj też: Nowy zwiastun „Legend Polskich” - „Jaga” [WIDEO]

Naukowcy z UW nad swoim wynalazkiem pracowali od 1980 r. W końcu udało się im stworzyć metodę, która pozwala zwiększać trwałość i produktywność mRNA – cząsteczek, które odpowiadają za przenoszenie informacji genetycznej na konkretne białka. Do tej pory krótka żywotność mRNA i ich niska produktywność nie pozwalała wykorzystywać ich w skutecznej terapii raka. Polscy naukowcy rozwiązali ten problem i stworzyli szansę na opracowywanie lepszych metod leczenia nowotworów złośliwych.

O polskim odkryciu mówi się na całym świecie, eksperci określają je jako przełomowe. Co więcej, sukces ten przekłada się na także na spore pieniądze. Za prawa do wykorzystywania wynalazku dwie zagraniczne firmy zapłaciły już łącznie ponad 600 mln dolarów – jak do tej pory, to największa komercjalizacja badań naukowych w Polsce.

Warto przeczytać: Izraelski portal: „143 uczniów zarażonych wirusem w polskich obozach śmierci”

Podziel się