Szukaj

Polska firma wyprodukuje części do łazika marsjańskiego

01-09-2016 17:43
Widok na planetę Mars Fot. Kevin Gill / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Firma SENER Polska wyprodukuje element konstrukcji łazika, który w 2021 roku wyląduje na Marsie. Urządzenie połączy pojazd badawczy z lądownikiem, przez co zapewni mu zasilanie, kiedy robot dotrze na powierzchnię Czerwonej Planety. Start misji ExoMars, której organizatorem jest Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), ma odbyć się już za cztery lata.

Dziewięć miesięcy - tyle potrwa lot kosmiczny, po którym na powierzchni Marsa wyląduje łazik wyposażony w akcesoria wyprodukowane przez polską firmę. Dzięki tej misji kosmicznej astronomowie mają lepiej poznać rozkład wodnych szlaków na planecie oraz zdobyć informacje na temat ewentualnych niebezpieczeństw dla astronautów, którzy w przyszłości odbywać będą załogowe loty na Marsa.

Elektryczny mechanizm, który zaprojektowała firma SENER Polska to „pępowina”, która połączy robota z lądownikiem, zapewnijąc mu zasilanie po dotarciu na Marsa. Po zakończeniu ładowania system zostanie odłączony, aby umożliwić łazikowi swobone badanie terenu planety.

Koniecznie przeczytaj: Misja Mars InSight przełożona na 2018 rok

Czytaj też: Odkryto planetę podobną do Ziemi. Być może istnieje na niej życie

Właśnie ruszyły finalne prace związane z produkcją tzw. modelu lotnego. Oznacza to, że inżynierowie z SENER Polska zakończyli teksty i właśnie tworzą mechanizmem, który poleci w przestrzeń kosmiczną.

Aleksandra Bukała, dyrektor generalna firmy, mówi, jak duże znaczenie ma praca nad tym projektem: ExoMars 2020 jest kolejnym bardzo ważnym krokiem w europejskim programie zrobotyzowanej eksploracji kosmosu. Nigdy jeszcze tak zaawansowany europejski robot nie wylądował na innej planecie. Jest to projekt pionierski, nie tylko dla polskiego, ale także europejskiego sektora kosmicznego. Bardzo cieszymy się, że możemy być częścią tak niezwykłego przedsięwzięcia.

Największym wyzwaniem dla twórców urządzenia są ekstremalne warunki panujące zarówno w kosmosie (temperatury bliskie zeru absolutnemu oraz bardzo wysoka radiacja), jak i na powierzchni Czerwonej Planety (zapylanie, inny skład atmosfery). Mechanizm musi również przetrwać start i lądowanie na Marsie.

SENER Polska kontrakt na wyprodukowanie mechanizmu otrzymała od Airbus Defence&Space, który jest głównym konstruktorem łazika. Misję ExoMars nadzoruje i prowadzi Thales Alenia Space Italia.

Warto przeczytać: Zamach na polskich obywateli na morzu? MON wdraża specjalne procedury po ostrzeżeniu z Moskwy

Podziel się