Szukaj

Odkryto planetę podobną do Ziemi. Być może istnieje na niej życie

27-08-2016 12:29
Panorama Drogi Mlecznej Fot. European Southern Observatory / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Astronomowie, którzy prowadzili obserwacje w Obserwatorium La Silla w Chile odkryli dowody na istnienie planety krążącej wokół Proxima Centauri – gwiazdy najbliższej względem Układu Słonecznego. Naukowcy twierdzą, że na plancie, nazwanej Proxima Centauri b, mogą istnieć warunki pozwalające na istnienie życia.

Odkrycie zostało ogłoszone przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Szczegóły przedstawiono w artykule opublikowanym 25 sierpnia w na łamach tygodnika „Nature”.

Proxima Centauri – chłodna gwiazda zaliczana do czerwonych karłów, znajduje się 4 lata świetlne (w przeliczeniu 40 bilionów km) od Ziemi, świeci jednak zbyt słabo, abyśmy mogli dostrzec ją gołym okiem. Gwiazda zlokalizowana jest w pobliżu układu podwójnego alfa Centauri (widocznego już z Ziemi) i może z nim stanowić układ potrójny gwiazd.

Proxima Centauri b ma skalistą budowę i masę nieco większą od Ziemi. To najbliższa nam planeta znajdującą się poza Układem Słonecznym. Umiejscowiona jest w bardzo bliskiej odległości od gwiazdy Proxima Centauri – zaledwie 7 mln km i okrąża ją w 11,2 dni. Orbita planety mieści się w obszarze wokół gwiazdy określanym jako tzw. strefa życia. Panująca tam temperatura pozwala na występowanie wody w stanie ciekłym. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że na Proxima Centauri b może rozwinąć się życie.

Koniecznie przeczytaj: Polska firma wyprodukuje części do łazika marsjańskiego

Czytaj też: Partia KORWiN zbiera podpisy pod inicjatywą ustawodawczą ws. kary śmierci i dostępu do broni

Proxima Centauri b została odnaleziona dzięki użyciu 3,6 metrowego teleskopowi ESO, który wyposażony jest spektrograf HARPS (jeden z najdokładniejszych urządzeń tego typu na świecie). Obserwacja odbywała się w ramach projektu Pale Red Dot. Zespół, prowadzony przez Guillema Anglada-Escude’a z londyńskiego Queen Mary University poszukiwał wahań gwiazdy, które mogły być spowodowane przyciąganiem grawitacyjnym krążącej wokół niej planety.

Anglada-Escude tak podsumował odkrycie Proxima Centauri b: Sprawdzałem stałość tego sygnału praktycznie codziennie przez 60 nocy kampanii Pale Red Dot. Pierwsze 10 dni było obiecujące, pierwsze 20 było zgodne z oczekiwaniami, a po 30. dniu sygnał był niezaprzeczalny – zaczęliśmy pisać artykuł naukowy!

Warto przeczytać: Globalne ocieplenie to mit. Holenderscy naukowcy opublikowali dowody

Podziel się