Szukaj

Obraźliwe słowo o przedstawicielach czarnej rasy zostanie zastąpione słowem „Google”?

28-09-2016 15:53
Wyszukiwarka Google Fot. google / google.pl / screen
Podziel się

Internetowy gigant Google wprowadza algorytm sztucznej inteligencji, który będzie automatycznie cenzurował i usuwał komentarze użytkowników, które uzna za obraźliwe. Przeciw takiemu ograniczaniu wolności słowa opowiedzieli się użytkownicy popularnego forum z obrazkami 4chan, organizując własną akcję.

Jigsaw Conversation AI, czyli algorytm sztucznej inteligencji stworzony przez internetowego monopolistę z Mountain View, ma za zadanie walczyć z „mową nienawiści” w Internecie. Sztuczna inteligencja „uczy się” rozpoznawać obraźliwe treści, poprzez sprawdzanie kontekstu wypowiedzi. Już dziś po przeanalizowaniu ponad 17 milionów anglojęzycznych komentarzy, potrafi rozpoznać takie słowa jak „nigger”, „faggot” czy „tranny” jako obraźliwe, również w różnych odmianach.

Wkrótce sztuczna inteligencja ma wyręczyć administratorów i moderatorów serwisów w oznaczaniu i usuwaniu obraźliwych komentarzy. Uznane przez algorytm komentarze jako sek·sistowskie, rasistowskie, homofobiczne, transfobiczne, islamofobiczne czy imigrantofobiczne będą znikać z takich serwisów jak YouTube, a ich autorzy będą blokowani.

Koniecznie przeczytaj: Twitter zablokował konto Pikuś_PL. Na prośbę TVN?

Czytaj też: Nawet „Wyborcza” pisze o „czystkach narodowców na Facebooku”. Skasowano profil Marszu Niepodległości, ONR, MW i inne

Wojnę takiej cenzurze wypowiedzieli użytkownicy serwisu 4chan. Nawołują oni do tego, aby „obraźliwe słowa” w komentarzach i treściach zastąpić nazwami wielkich korporacji lub neutralnymi słowami. Proponują więc, aby słowo „nigger” (czarnuch) zastąpić słowem „google”, słowo „Jew” (Żyd) zastąpić słowem „skype”, „Muslim/Arab” zastąpić słowem „skittle”.

Lista słów z 4chan mająca wprowadzić w błąd sztuczna inteligencję GoogleLista słów z 4chan mająca wprowadzić w błąd sztuczna inteligencję Google

Cała akcja ma na celu wprowadzenie w błąd algorytmu sztucznej inteligencji, aby analizując kontekst wypowiedzi uznała słowa takie jak „google”, „skype” czy „butterfly” (motyl) jako obraźliwe. Już dziś widać w komentarzach w serwisie YouTube, że użytkownicy „podłapali” akcję. Czy w ten sposób sztuczna inteligencja z Google zablokuje samo Google?

Warto przeczytać: Lewicowy aktywista z „Krytyki Politycznej” skazany za profanację hymnu narodowego

Podziel się