Szukaj

Przerażające wyniki badań naukowców. Antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Nawet o... 38%!

08-12-2017 21:36
Antykoncepcja hormonalna Fot. Ceridwen~commonswiki / wikimedia.org / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Odkrycie naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze przerazi sporą część kobiet. Wyniki badań prowadzonych na szeroką skalę jednoznacznie wskazują, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej w znacznym stopniu przyczynia się do zachorowania na raka piersi.

Duńscy badacze udowodnili, że ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną jest średnio większe o 20% w porównaniu z kobietami, które jej nie używają. Już o 9% wzrasta ryzyko zachorowania w przypadku stosowania takich środków przez mniej niż rok. Z kolei przy przyjmowaniu środków hormonalnych przez więcej niż 10 lat ryzyko to wzrasta aż do 38%.

Koniecznie przeczytaj: Dwaj bracia w ostatniej chwili uratowali swoją siostrę przed zbiorowym gwałtem z rąk 20 muzułmańskich imigrantów. Sami są ciężko ranni

Czytaj też: Atak na polski autokar na Ukrainie. Eksplodowała bomba, którą ktoś podłożył pod autobusem turystycznym

Po zaprzestaniu hormonalnej antykoncepcji ryzyko zaczyna spadać. Wyniki wskazują też że, im krócej kobieta stosowała antykoncepcję hormonalną, tym krótszy będzie okres, w którym jest ona narażona na zachorowanie na raka piersi.

Badania trwały 11 lat. Przeprowadzono na grupie 1,8 mln kobiet w wieku od 15 do 49 lat, które przyjmowały różne hormonalne środki antykoncepcyjne, zarówno pigułki, plastry jak wkładki domaciczne. Nie ma zatem rozróżnienia, które z nich są mniej lub bardziej ryzykowne. „Badania te nie wykazały, że jakikolwiek hormonalny środek antykoncepcyjny jest wolny od ryzyka” - podkreślono również w raporcie.

Wyniki zostały opublikowane w środę w czasopiśmie medycznym „New England Journal of Medicine”.

Warto przeczytać: Niesamowity refleks kobiety. W ostatniej chwili zdołała uratować siebie i dziecko przed potrąceniem na przejściu na pieszych [WIDEO]

Podziel się