Szukaj

Przerażające wyniki badań naukowców. Antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Nawet o... 38%!

08-12-2017 21:36
Antykoncepcja hormonalna Fot. Ceridwen~commonswiki / wikimedia.org / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Odkrycie naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze przerazi sporą część kobiet. Wyniki badań prowadzonych na szeroką skalę jednoznacznie wskazują, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej w znacznym stopniu przyczynia się do zachorowania na raka piersi.

Duńscy badacze udowodnili, że ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną jest średnio większe o 20% w porównaniu z kobietami, które jej nie używają. Już o 9% wzrasta ryzyko zachorowania w przypadku stosowania takich środków przez mniej niż rok. Z kolei przy przyjmowaniu środków hormonalnych przez więcej niż 10 lat ryzyko to wzrasta aż do 38%.

Po zaprzestaniu hormonalnej antykoncepcji ryzyko zaczyna spadać. Wyniki wskazują też że, im krócej kobieta stosowała antykoncepcję hormonalną, tym krótszy będzie okres, w którym jest ona narażona na zachorowanie na raka piersi.

Koniecznie przeczytaj: Dwaj bracia w ostatniej chwili uratowali swoją siostrę przed zbiorowym gwałtem z rąk 20 muzułmańskich imigrantów. Sami są ciężko ranni

Czytaj też: Atak na polski autokar na Ukrainie. Eksplodowała bomba, którą ktoś podłożył pod autobusem turystycznym

Badania trwały 11 lat. Przeprowadzono na grupie 1,8 mln kobiet w wieku od 15 do 49 lat, które przyjmowały różne hormonalne środki antykoncepcyjne, zarówno pigułki, plastry jak wkładki domaciczne. Nie ma zatem rozróżnienia, które z nich są mniej lub bardziej ryzykowne. „Badania te nie wykazały, że jakikolwiek hormonalny środek antykoncepcyjny jest wolny od ryzyka” - podkreślono również w raporcie.

Wyniki zostały opublikowane w środę w czasopiśmie medycznym „New England Journal of Medicine”.

Warto przeczytać: Niesamowity refleks kobiety. W ostatniej chwili zdołała uratować siebie i dziecko przed potrąceniem na przejściu na pieszych [WIDEO]

Podziel się