Szukaj

Nowy lek na Alzheimera

28-07-2016 08:24
Czerwona buteleczka na leki i tabletki rozsypane na stole Fot. naturegeak / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Naukowcy opracowali lek, który może na zawsze odmienić życie osób zmagających się z tą, jak do tej pory, nieuleczalną chorobą. Testowany w badaniach klinicznych farmaceutyk przyjmowany dwa razy dziennie spowodował zatrzymanie zmian zachodzących w komórkach mózgowych u pacjentów z Alzheimerem.

Na międzynarodowej konferencji Alzheimer’s Association w Toronto naukowcy ogłosili, że lek o nazwie LMTX spowalnia postęp choroby o około 80 procent.

To pierwszy raz kiedy lek na Alzheimera zmniejszył stopnień zanikania komórek nerwowych – powiedział dr Serge Gauthie z uniwersytetu w McGill, który zaprezentował wyniki testów. Jestem bardzo podekscytowany możliwościami, które daje LMTX jako potencjalnie nowy lek dla osób cierpiących na Alzheimera – dodał Gauthie.

W czasie przeprowadzonego testu klinicznego LMTX podawany był przez 15 miesięcy pacjentom z łagodnymi i umiarkowanymi objawami choroby. 15% z 891 osób objętych badaniem przyjmowało sam lek, część pacjentów otrzymywała LMTX z dotychczas stosowanymi lekami na Alzheimera, reszta dostawała wyłącznie placebo.

Koniecznie przeczytaj: Z kijem na czwartą władzę

Czytaj też: Konkurs na prezesa TVP. Kurski, Braun, Max Kolonko wśród kandydatów

Wyniki pokazały, że choroba postępowała znacznie wolniej w grupie przyjmującej LMTX niż w przypadku pacjentów otrzymujących placebo. Zanik tkanki mózgowej także uległ widocznemu zmniejszeniu. Pozytywne efekty działania leku przełożyły się na większą sprawność w wykonywaniu codziennych czynności (takich jak ubieranie się czy codzienna higiena), jak również pozwoliły zwiększyć zdolności poznawcze.

To pierwszy od 10 lat przełom w leczeniu Alzheimer. Stosowane obecnie leki wykazują dużo mniejszą skuteczność. Wyniki badań nie przedstawiają się jednak całkowicie pozytywnie. LMTX nie zadziałał w przypadku pacjentów przyjmujących inne leki na Alzheimera. Przyczyna mniejszej skuteczności w tym przypadku nie została jeszcze wyjaśniona.

Jednym z obecnie przepisywanych leków jest donepezil, który pomaga kontrolować objawy Alzheimera, jednak nie hamuje rozwoju samej choroby. Choć istnieje wiele różnych terapii, które mają za zadanie opóźniać utratę pamięci, celem badań naukowców jest opracowanie leku zapobiegającego niszczeniu tkanki mózgowej, a nie jedynie spowolnienie tego procesu.

Warto przeczytać: „Pokładajcie swe nadzieje w Hillary” - przemowa Obamy na Konwencie Demokratów

Podziel się