Szukaj

Misja Mars InSight przełożona na 2018 rok

12-09-2016 13:29
Łazik marsjański na powierzchni Czerwonej Planety Fot. NASA / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Misja NASA, Mars InSight wystartuje dopiero wiosną 2018 roku, a nie jak wcześniej planowano w marcu tego roku. Trwają naprawy usterek wykrytych w grudniu, które pochłoną budżet dodatkowych 154 milionów dolarów. Zwiększenie kosztów projektu nie wpłynie jednak na inne misje realizowane w międzyczasie.

NASA tydzień temu uzyskała ostateczną zgodę od Dyrektoriatu Misji Naukowych na start misji w 2018 r. Misja Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport (w skrócie właśnie Mars InSight) miała rozpocząć się w marcu tego roku, jednak w wyniku usterek jednego z urządzeń odłożono ją w czasie. Naprawy Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS) – instrumentu naukowego służącego do pomiaru ruchów gruntów o bardzo dużej dokładności – kosztować będą 154 mln dolarów. Budżet całej misji łącznie wyniesie 829 mln (zamiast przewidzianych 675 mln dolarów). Zwiększenie nakładów na Mars InSight może spowodować, że w latach 2017-2012 zostanie rozpoczętych mniej misji kosmicznych, jednak żadna z tych, które są prowadzone w obecnej chwili, nie zostanie anulowana bądź przełożona w czasie.

Koniecznie przeczytaj: Polska firma wyprodukuje części do łazika marsjańskiego

Czytaj też: Zamach na polskich obywateli na morzu? MON wdraża specjalne procedury po ostrzeżeniu z Moskwy

Naprawą SEIS zajęło się Jet Propulsion Laboratory z Pasadeny (miasto w Kalifornii). JPL przeprojektuje, udoskonali oraz wykona nową obudowę próżniową dla urządzenia.

Okno startowe dla Mars InSight otwiera się 5 maja 2018 r., lądowanie na Marsie zaplanowano na 26 listopada 2018 r.

Warto przeczytać: Wybory na Litwie: dobry wynik Polaków!

Podziel się