Szukaj

Rewolucyjny środek transportu poruszający się prędkością 1000 km/h powstanie w... Polsce!

31-03-2017 00:03
Marek Gutt-Mostowy Fot. Marek Gutt-Mostowy / Facebook
Podziel się

Hyperloop to w uproszczeniu superszybki pociąg poruszający się w specjalnym tunelu. Polak Marek Gutt-Mostowy stoi na czele międzynarodowego 30-osobowego zespołu, który opracował prototyp innowacyjnej kapsuły.

Choć sam pomysł stworzenia nowego środka lokomocji jest autorstwa Elona Muska, właściciela Tesli, to właśnie Gutt-Mostowy opracował najlepszy projekt superszybkiej kapsuły, dzięki czemu wygrał konkurs organizowany przez amerykańskiego miliardera.

Stanowiący połączenie pociągu, samolotu i metra Hyperloop będzie w stanie osiągnąć prędkość ok. 1 tys. km/h. Kapsuła z pasażerami lub towarami ma poruszać się w specjalnym tunelu przypominającym tubę, w którym zostanie obniżone ciśnienie. Dzięki temu, że pojazd nie będzie dotykać podłoża, opór powietrza zostanie zminimalizowany do tego stopnia, że możliwe stanie się zbliżenie do prędkości dźwięku. Przy takich szybkościach podróż z Krakowa do Warszawy zajmie... 18 minut.

Koniecznie przeczytaj: Marek Jakubiak atakuje Donalda Tuska, nazywa go urzędnikiem z Brukseli [WIDEO]

Czytaj też: Marek Jakubiak ostro krytykuje zarówno PiS, jak i PO [WIDEO]

Zespół Gutt-Mostowy ma zamiar stworzyć prototyp kapsuły w skali 1:1, która będzie poruszać się w testowym torze długości 2-3 km. Jako lokalizację projektu wybrano Polskę. Rozważany jest Wrocław albo Rzeszów.

Warto przeczytać: ABW aresztowała bojownika Państwa Islamskiego. W Polsce miał… status uchodźcy

Podziel się