Szukaj

Fizycy z UW stworzyli mikrorobota sterowanego wiązką lasera

21-08-2016 18:51
Niebieska wiązka laseru Fot. andrea.pacelli / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Polscy inżynierowie z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego stworzyli pionierski projekt robota, który porusza się, naśladując gąsienicę. Maszyna ma 15 mm długości, jest zasilana i sterowana przy pomocy modulowanej wiązki lasera, potrafi też przesuwać przedmioty sześć razy cięższe niż ona sama.

Mikrorobot porusza się dzięki wykorzystaniu technologii światłoczułych elastomerów, której rozwijaniem początkowo zajmowali się naukowcy z florenckiego Instytutu LENS. Maszyna imituje ruch gąsienicy. Robot potrafi pełzać po płaskiej nawierzchni, wspinać się po pochyłym podłożu, pchać obiekty o masie sześciokrotnie większej niż jego oraz przeciskać się przez bardzo wąskie szczeliny.

Projektowanie robotów z miękkich elastomerów wymaga całkowitej zmiany sposobu myślenia o mechanice, zasilaniu i sterowaniu – wyjaśnia Piotr Wasylczyk, koordynator projektu z Pracowni Nanostruktur Fotonicznych. Przyglądamy się rozwiązaniom, które powstały w toku ewolucji i próbujemy je, na razie dość nieudolnie, naśladować w laboratorium. W naszych badaniach biorą udział studenci już od pierwszych lat studiów na Wydziale Fizyki – dodaje.

Koniecznie przeczytaj: Skandaliczne zachowanie profesora UW! Piotr Balcerowicz namawia studentów i pracowników uczelni do udziału w Strajku Kobiet!

Czytaj też: Środa nazywa partię Razem ugrupowaniem marksistów. Ziemkiewicz sugeruje proces

Inżynierowie od wielu lat tworzą mechanizmy, które mają za zadanie naśladować ruchy zwierząt, jednak większość z nich zbudowana jest ze sztywnych elementów połączonych stawami i porusza się dzięki pneumatycznym lub elektrycznym elementom wykonawczym. Użycie ciekłokrystalicznych elastomerów pozwala na projektowanie i konstruowanie robotów wielkości owadów. Oświetlane wiązką lasera cząstki elastomeru mogą dowolnie poruszać się i zmieniać kształt.

Warto przeczytać: Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Dzięki nim stworzono lek na raka!

Podziel się